***بیانات حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله)***
زمان کنونی: ۳-۳۱-۱۳۹۷, ۰۵:۳۷ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: شیدا
آخرین ارسال: شیدا
پاسخ: 47
بازدید: 26028

ارسال پاسخ 
۹-۱۷-۱۳۹۱, ۰۷:۵۴ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۴-۱۹-۱۳۹۲ ۰۶:۵۰ عصر، توسط ساجد66.)
ارسال: #1
به بسم الله الرحمن الرحیم است
که عقل اندر صراط مستقیم است

سلام خدمت همه ی بزرگواران
در این بخش سعی میکنم بیانات عرشی حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله) رو قرار بدم. انشاءالله که کلام بزرگان دین را در زندگی مون به کار ببریم، در همون به وقتش ها که خیلی چیزا رو فراموش میکنیم:

یا علی/ التماس دعا
[تصویر:  11.gif]

دائما طاهر باش و به حال خویش ناظر باش
عیوب دیگران را ساتر باش، با همه مهربان باش
و از همه گریزان باش یعنی با همه باش و بی همه باش
خدا شناس باش در هر لباس باش، آزاده باش
و دلداده باش، فرزانه باش و جانباخته باش
با همه باش و بی همه باش، آشنای همه باش
بیگانه باش، حاضر و شاهد باش، ناظر و غائب باش
در جمع همه باش و با احدی مباش، دلسوز خلق خدا باش
در عین حال از انان ترس داشته باش
نامه ها و برنامه ها

امضای شیدا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط meraj1404 ، سامیه ، faateme-313 ، Fateme135 ، mahdy30na ، neturei karta ، MaTeY ، وارث 66 ، ghazaleh ، ساجد66 ، MYNK ، منتظر موعود ، MoBaReZ ، حق باور
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
۵-۱۲-۱۳۹۳, ۱۰:۰۰ عصر
ارسال: #31
RE: ***بیانات حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله)***
بسم الله الرحمن الرحیم

فضيلت علم و دانش

به درستى علم است كه سزاوارترين فضيلت ها به بزرگ داشتن و پيشترين آنها در استحقاق مقدم داشتن است . زيرا علم است كه مايه انتظام هر بلندى و بزرگى ، و ملاك هر كرامت و بزرگوارى ، و اوج هر سيادت و آقايى و مايه صحت و قوام هر خوشبختى است . به واسطه علم است كه آدمى در زندگى به بلندى منزلت و بعد از مرگ به پاداش بزرگ و ياد نيكو دست مى يازد و هموست كه با یارى انسان به گاه خيانت همه دوستان ، دوستى واقعى و به گاه بى اعتمادى به همه ناصحان مهربان ، مهربانى صميمى است و دانشمندان هستند كه وارثان پيامبران و سروران مسلمانان و خوانندگان مردمان به روز جزايند.
از خدا خير كثير باد شاعر پارسى گوى را كه چنين سرود:

مال مايل بود اى ابن يمين علم طلب
كز تو يكدم نشود در غم و شادى منفك

علم دادند به ادريس و به قارون زر و سيم
شد يكى فوق سماك و دگرى تحت سمك

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، AhmadReza ، نگار 24 ، منم گدای فاطمه...
۵-۱۳-۱۳۹۳, ۱۰:۵۵ صبح
ارسال: #32
بسم الله الرحمن الرحیم
خیلی عالی بود

امضای AhmadReza
آخ زینب و اسارت مگه میشه....font]

[font=Arial]
شاید این جمعه بیاید.....شاید

ربنا آتنا کربلا ...
واجعل مماتی فی العاشورا ...
روحـــــی لک الفــــــدا یا مــــولا ...
حُـــــــــــــــســــــــــــــــین
[/align]
 سپاس شده توسط شیدا ، منم گدای فاطمه...
۵-۱۴-۱۳۹۳, ۰۲:۳۶ عصر
ارسال: #33
بسم الله الرحمن الرحیم

نامه به فرزند

- فرزند ارجمندم، از اکنون باید بر قدم صدق یوسف صدّیق سلام الله علیه بوده باشد که : 

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است 
     ورنه هر گبری به پیری می شود پرهیزگار    

- فرزندم! خود را باش. این داعی حسن حسن زاده آملی دینداری متمسّک به ذیل ولایت محمّد و ال محمّد صلوات الله علیهم با دلیل و برهان است، نه به تقلید و اتّباع از این و ان...
- ای فاضل فرزانه و فرهیخته و فرزام! در صنایع انسانها دقّت بسزا بفرما که همه ی انها را دین و ایین است؛ یعنی هر یک را در نحوه ی نگاهداری و اعمال ان برنامه ای خاصّ است که باید بدان برنامه اگاهی داشت و ان صنعت را به دستور ان برنامه به کار برد تا ان صنعت در کارش درست نتیجه دهد، و اگر مطابق دستورش به کار نرود، یکبارگی دچار اختلال و فساد و زوال می شود و مشکلات و حوادث بد پیش می اورد. ان دستور دین ان صنعت است، و هیچ صنعتی بی دین و دینداری پایدار و استوار نمی ماند.

-این همه صنایع برّی و بحری و فضایی شگفت ساخته ی قطرات نطفه اند؛ یعنی قطره نطفه ای در دو کارخانه حیرت اندر حیرت الهی که یکی زهدان مادر عزیز و دیگر همین نشأه گرامی دنیای مشهود ما که رحم دوم است؛ چنان دارای صورت دلنشین و بینش و دانش این چنین شده است که این همه صنایع شگفت از وی به منصّه ظهور رسیده است.
-نخست تأمّل بفرما که چگونه قطره نطفه ای، انسانی این چنینی شده است.
- و پس از ان تدبّر بفرما که چگونه به اختراع این همه صنایع بوالعجب دست یافته است، و سپس تعقّل بفرما که همه صنایع این نطفه را دین و ایین است. ایا ان کس که نطفه ای کذایی را چنین صورت و صنعت دلنشین چیره دست مخترع و مبتکر صنایع حیرت اور به بار اورده است، او را بی دین و بی ایین افریده است؟!
- عزیزم! کشیک نفس بکش تا انسانی الهی شوی، و در عداد مقرّبین در ایی و وارداتی ان سویی عایدت شود.
- و بدان که علم و عمل دو حقیقت انسان سازند و علم، امام عمل است، و اکنون هنگام تحصیل علم و اعتیاد به عمل صالح ان عزیز است، به انتظار فردا مباش که به فرموده ی انسان اگاهی:

در جوانی به خویش می گفتم   
شیر شیر است گر چه پیر بود

تا  به  پیری  رسیده ام  دیدم  
پیر پیر است گر چه شیر بود

امضای شیدا
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، AhmadReza
۵-۱۵-۱۳۹۳, ۰۳:۴۵ عصر
ارسال: #34
بسم الله الرحمن الرحیم

ماجرای عنایت آیت الله ملکی تبریزی به علامه حسن زاده آملی

علامه حسن زاده آملی می‌‌نویسد: راقم سطور پس از آنکه از مرحوم حاج میرزا جواد آقاى ملکى آگاهى یافت، تا مدّت مدیدى مى‌‌‏پنداشت که قبر آن جناب در نجف اشرف است. تا اینکه در شبى از نیمه دوم رجب هزار و سیصد و هشتاد و هشت هجرى قمرى در حدود سه ساعت از شب رفته، با جناب آیة الله آقا سید حسین قاضى طباطبائى تبریزى‏ برادر زاده مرحوم آقاى حاج سید على آقاى قاضى، در کنار خیابان ملاقات اتفاق افتاد. با جناب ایشان در اثناى راه از مرحوم حاج میرزا جواد آقاى ملکى سخن به ‏میان آوردم و سؤال از تربتشان کردم، فرمودند: قبر ایشان همین شیخان قم نزدیکى قبر مرحوم میرزاى قمى صاحب قوانین است و لوح قبر دارد.
من به محض شنیدن اینکه لوح قبر دارد از ایشان نپرسیدم که در کدام سمت قبر میرزاى قمى و چون با جناب آقاى آسید حسین قاضى خداحافظى کردم شتابان به سوى شیخان قم رفتم که مبادا در را ببندند، رفتم به شیخان و بسیارى از الواح قبور را نگاه کردم که بعضى را تا حدّى تشخیص دادم و بعضى را چون شب بود و برق‌هاى آنجا هم بسیار ضعیف بود تشخیص دادن بسیار دشوار بود؛ با خود گفتم حالا که شب است و تاریک است باشد تا فردا، داشتم از شیخان به در مى‌‏آمدم ولى آهسته آهسته که باز هم نظرم به الواح قبور بود که دیدم شخصى ناشناس از درب شرقى شیخان وارد قبرستان شده است و مستقیم به سوى من مى‌‌‏آید تا به من رسیده گفت: آقا قبر آمیرزا جواد آقاى ملکى را مى‌‏‌خواهید؟ و مرا در کنار قبر آن مرحوم برد و از من جدا شد و به سرعت به سوى درب غربى شیخان رهسپار شد که از قبرستان بدر رود، من بى‌‏اختیار تکانى خوردم و مضطرب شدم و ایشان را بدین عبارت صدا زدم و گفتم آقا من که قبر ایشان را مى‏‌‌خواستم اما شما از کجا مى‌‌‏دانستید؟ آن شخص در همان حال که به سرعت به سوى درب غربى شیخان مى‌‌‏رفت، صورت خود را برگردانید و نیم‌‌‏رخ به سوى من نموده گفت: ما مشتری‌‌هاى خود را مى‌‏‌شناسیم!

امضای شیدا
 سپاس شده توسط AhmadReza ، منم گدای فاطمه...
۵-۱۸-۱۳۹۳, ۱۰:۴۸ عصر
ارسال: #35
بسم الله الرحمن الرحیم

آفت هاست در تاخير!

امام صادق (عليه السلام ) مى فرمايد: (( اگر پرده برداشته شود و شما آن سوى را ببينيد، خواهيد ديد كه اكثر مردم به علت تسويف ، مبتلاى به كيفر اعمال بد اينجاى خودشان شده اند. )) 
تسويف ؛ يعنى سوف سوف كردن ، يعنى امروز و فردا كردن ، بهار و تابستان كردن ، امسال و سال ديگر كردن .

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، منم گدای فاطمه... ، AhmadReza ، عالم مقدس لاهوت نفس زکیه
۵-۲۲-۱۳۹۳, ۱۲:۰۱ صبح
ارسال: #36
بسم الله الرحمن الرحیم

مراقبت قوى ، مكاشفه زلال

از خاطرم نمى رود كه مرحوم علامه طباطبايى وقتى به من فرمود: (( آقا من هر روز مراقبتم قوى تر است شب مشاهدات من ، مكاشفات من زلالتر است ، صافى تر است .)) هر چه روز مراقبت شريف تر باشد، شب مكاشفات زلال تر و صافى تر است

آفتاب معرفت ، ص 80

امضای شیدا
 سپاس شده توسط عالم مقدس لاهوت نفس زکیه ، منم گدای فاطمه... ، mahdy30na ، AhmadReza ، منتظر موعود
۵-۲۲-۱۳۹۳, ۱۱:۴۱ عصر
ارسال: #37
بسم الله الرحمن الرحیم

توصیه های حضرت آقا به جوانان
 هم اکنون در پی تحصیل کمال بوده باشید تا آتیه ای سعادتمند داشته باشید زیرا که باور کرده اید هر چیز تا به کمال نرسیده است قدر و قیمت ندارد. باید از همسالان و همزادان خود که شب و روز را به بیکاری و ولگردی و هرزگی به سر می برند، سخت دوری گزینیدکه رهزن شمایند.
این گروه روی سعادت را نخواهند دید چند روزی در مقام خیال به تازگی رنگ و رخسار خود سرگرم و به پوشاک های گوناگون بوقلمونی وطاووسی دل خوشند و به زودی نه آن رادارند نه این را نه کمالی تحصیل کرده اند که بدان دل گرم باشند ، ناچارا باید بعدا تن به گدایی دهند و یا به دزدی و دیگر بیچارگی ها مزاحم اجتماع باشند و زندگی را بگذرانند .
با آنان هم نشین نشوید که به شما بگویم نطفه و مربی و اجتماع و معاشر از اصولی اند که در سعادت وشقاوت انسانی دخلی به سزا دارند.....
باید دوستانم از روش نابخردان همواره دوری گزینند و بدانند که اکثر بزرگسالان عصر ما به حدبلوغ نرسیده اند و در راه آن نیستند که هر روزشان بهتر از روز پیش باشد. "

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، AhmadReza ، منتظر موعود
۵-۲۳-۱۳۹۳, ۱۰:۴۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۲۳-۱۳۹۳ ۱۰:۴۸ عصر، توسط شیدا.)
ارسال: #38
بسم الله الرحمن الرحیم

رفيق خوب 
اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود:
خير من صحبت من ولهك بالاخرى ، وزهدك فى الدنيا، و اعانك على الطاعه ؛ بهترين كسى كه با او مصاحبت و رفاقت مى كنى آن كس كه تو را مشتاق آخرت و متنفر از دنيا گرداند.

شرح

علامه حسن زاده آملی:
رفيق حقيقى و هم صحبت گرامى آن است كه به روح انسان كه از عالم بقاست مساعدت كند و به علم معرفت انسان بيافزايد و گرد و زنگار دنيا را كه منشاء هر خطا و شقاوت است و باطبع همه مردم عارى مشتاق آن اند از دل پاك كند و اشتياق و عشق عالم آخرت را كه اغلب مردم از آن تا دم مرگ غافل اند در آينه دل منعكس گرداند، چنان كس به حقيقت رفيق انسان است ، اين گونه رفيق است كه فرمود: الرفيق ، ثم الطريق 
حافظ فرمايد:

دريغ و درد كه تا اين زمان ندانستم

كه كيمياى سعادت رفيق بود رفيق

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، منم گدای فاطمه... ، منتظر موعود
۵-۲۴-۱۳۹۳, ۱۲:۰۸ عصر
ارسال: #39
بسم الله الرحمن الرحیم

غرور كاذب

نفس خاطى خودم را مخاطب قرار داده ، گويم : 

اى هالك ! چه چيزى تو را به خدايت مغرور كرده است كه نزد او اعمال فاضح به انجام مى رسانى ؟!

برخيز و به سوى كسى كه تو را آفريده و به صورتى كه خواسته قرار داده است سفر كن !

آيا نمى بينى كه ماسواى او، پيش در خانه اش به اعتكاف نشسته اند؟!

چرا به سوى او پر نمى كشى و عمر را در قيل و قال سپرى مى كنى ؟!

و در سوال و خواب ، فرومايگى مى كنى ؟!

فرصت را غنيمت شمار و از غصه فارغ شو!

تسويف را كنار گذار، كه وضيع و شريف را از ميان برد.

نزد پروردگار بخشنده ات حضور ياب ، كه حضور موروث نور است !

و بلكه نور على نور است . (( والله نور السموات و الارض )) ، و (خداوند) نور جمال آنهاست .

مگر قرآن را نخوانده اى كه خداوند فرموده است : (( من جاهد فينا لنهدينهم سبلنا )) .

مگر سخن امام صادق (عليه السلام ) را نشنيده اى كه فرمود: (( علم تنها به تعلم حاصل نشود؛ بلكه نورى است كه بر قلب آن كس كه خداوند خواهد هدايتش كند، بتاباند ))

امضای شیدا
 سپاس شده توسط مشکی دوست داشتنی من... ، mahdy30na ، منتظر موعود
۵-۲۶-۱۳۹۳, ۱۱:۴۲ صبح
ارسال: #40
[تصویر:  81456504639948755461.png]

بهترين برادر

كلينى در باب مومن و علامات و صفات او در كتاب ايمان و كفر كافى نقل كند:

(( امام حسن (عليه السلام ) مردم را مورد خطاب قرار داده ، فرمود:

(( اى مردم ! درباره برادرى با شما سخن مى گويم كه بهترين مرد در نظر من است و آن چيزى كه او را در نظر من بزرگ نموده ، اين است

كه در نظر او دنيا حقير و كوچك است .

از سلطه شكمش خارج است ، پس به چيزى كه ندارد اشتها ندارد و چون بيابد زياده روى نكند.

از سلطه شهوتش خارج است ؛ پس عقل و راى را سبك نشمارد

از تسلط جهالت خارج است ؛ پس ‍ آن كند كه بر نفع آن يقين دارد،

اشتهاى مفرط ندارد و غضبناك و ملول نگردد.

بيشتر اوقاتش در خاموشى است و چون سخن گويد، غالب شود.

در جدال وارد نشود و در دعوايى شركت نكند و تا قاضى نبيند، حجت نياورد.

از برادرانش غافل نباشد و چيزى را، جداى از آنان ، به خود اختصاص ندهد.

ضعيف و مستضعف است ؛ ولى وقت جنگ ، مانند شير، جسور است . 

كسى را به كارى كه برايش بتوان عذر آورد، ملامت نكند، تا مرتكب آن ، عذر آورد.

آنچه بگويد عمل کند و چون نگوید عمل نكند. 

چون دو امر برايش پيش ‍ آيد كه نداند كدام برتر است ، به آن كه نزديك به هوا و هوس نباشد نظر افكند.

از بيمارى شكايت نكند، جز نزد آن كه اميد بهبودى از جانبش ‍ برود.

فقط با كسى كه اميد نصيحت از او دارد مشورت كند.

غضب نكند. شكايت ننمايد و اشتهايش زياد نباشد. انتقام نگيرد و از دشمن غافل نباشد.

پس بر شما باد، تخلق به چنين اخلاق كريمه اى ! و اگر توان تخلق به تمام آنان را نداريد، پس هر اندازه كه توانيد، كسب نماييد! چه اخذ قليل ، بهتر از ترك كثير است و لا حول و لا قوه الا بالله

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، منم گدای فاطمه...
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان