***بیانات حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله)***
زمان کنونی: ۵-۲۶-۱۳۹۷, ۰۶:۵۴ صبح
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: شیدا
آخرین ارسال: شیدا
پاسخ: 47
بازدید: 26930

ارسال پاسخ 
۹-۱۷-۱۳۹۱, ۰۷:۵۴ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۴-۱۹-۱۳۹۲ ۰۶:۵۰ عصر، توسط ساجد66.)
ارسال: #1
به بسم الله الرحمن الرحیم است
که عقل اندر صراط مستقیم است

سلام خدمت همه ی بزرگواران
در این بخش سعی میکنم بیانات عرشی حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله) رو قرار بدم. انشاءالله که کلام بزرگان دین را در زندگی مون به کار ببریم، در همون به وقتش ها که خیلی چیزا رو فراموش میکنیم:

یا علی/ التماس دعا
[تصویر:  11.gif]

دائما طاهر باش و به حال خویش ناظر باش
عیوب دیگران را ساتر باش، با همه مهربان باش
و از همه گریزان باش یعنی با همه باش و بی همه باش
خدا شناس باش در هر لباس باش، آزاده باش
و دلداده باش، فرزانه باش و جانباخته باش
با همه باش و بی همه باش، آشنای همه باش
بیگانه باش، حاضر و شاهد باش، ناظر و غائب باش
در جمع همه باش و با احدی مباش، دلسوز خلق خدا باش
در عین حال از انان ترس داشته باش
نامه ها و برنامه ها

امضای شیدا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط meraj1404 ، سامیه ، faateme-313 ، Fateme135 ، mahdy30na ، neturei karta ، MaTeY ، وارث 66 ، ghazaleh ، ساجد66 ، MYNK ، منتظر موعود ، MoBaReZ ، حق باور
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
۵-۲۸-۱۳۹۳, ۱۱:۰۸ عصر
ارسال: #41
RE: ***بیانات حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی( حفظه الله)***
[تصویر:  81456504639948755461.png]

مهجورى از آن است كه من از او دورم !

روزى ماهيان نزد بزرگشان گرد آمدند و گفتند:

اى فلانى !ما قصد داريم به دريايى كه از آن موجوديم و بدون آن معدوم هستيم ، برويم .
پس ابتدا بايد به ما بياموزى كه دريا كدام جهت است و راهش از كدام سوى است . تا آن را دريابيم ؛ به سويش روان شويم ؛ زيرا مدت هاست كه نام آن را مى شنويم ، ولى بدان علمى نداريم و نه مكان آن را دانيم و نه جهتش را. 

بزرگ ماهيان گفت : اى دوستان و اى برادران ! اين سخن در شان شما و امثال شما نيست ، چه دريا بزرگ تر از آن است كه كسى بتواند به آن رسد و اين كار نه از عهده شما ممكن و نه در مقام شماست و او از شما غايب نيست و شما نيز از او پنهان نيستيد. او از خودتان به شما نزديك تر است .
چون سخن او شنيدند برخاستند كه او را بكشند. او گفت : به چه گناهى مرا مستحق مرگ مى دانيد؟
گفتند: تو مى گويى آن دريايى كه در جستجوى آنيم ، چيزى است كه ما در آن هستيم ؛ در حالى كه ما فقط در آبيم ، آب كجا و دريا كجا! تو بر آنى كه با سخنانت ما را گمراه سازى .
بزرگ ماهيان گفت : به خدا سوگند، اين گونه نيست كه مى پنداريد، من جز به حقيقت سخن نگفتم ، چه دريا و آب در حقيقت يك چيز هستند و اصلا ميانشان فرقى نيست . به آن ، به حسب حقيقت و وجودش آب گويند و به حسب كمالات و خصوصيات و انبساط و انتشار تمام بر مظاهر، و دريا به جهت آب . در اين هنگام بعضى از ماهيان حقيقت را دريافتند و ساكت شدند و بعضى ديگر انكار كرده ، از او رويگردان شدند و تنهايش ‍ گذاشتند

منبع:رساله لقاء الله ، ص 65.

امضای شیدا
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، mahdy30na
۵-۳۰-۱۳۹۳, ۰۹:۴۹ عصر
ارسال: #42

سلام و عرض تسلیت شهادت آقا امام صادق(علیه السلام)

روش تربيت يافتگان مكتب امام صادق (ع )

در فهرست ابن نديم آمده است :
ابو جعفر، محمد بن عمان احول ، يكى از اصحاب ابو عبدالله ، جعفر بن محمد صادق عليه السلام مى باشد كه شخصى بوده خوش اعتقاد و ره يافته ، و در علم كلام ، ماهر و حاضر جواب بوده و با ابو حنفيه مناظراتى داشته است .

چون امام صادق عليه السلام رحلت يافت ، 

ابو حنفيه او را گفت : امامت مرد.

وى در جواب گفت : ولى امام تو تا روز قيامت نمى ميرد، (كه مقصود، ابليس ‍ است .)

و ابو حنفيه بدو گفت : نظرت درباره متعه چيست ؟او پاسخ داد: حلال است .

ابو حنفيه گفت : آيا دوست دارى خواهران و دخترانت متعه شوند؟

او در جواب گفت : چيزى كه خداوند آنرا حلال كرده است ، اگر آن را مكروه دارم از ديوانگى من است .

سپس ابو حنفيه را گفت : نظر تو درباره شراب چيست ؟

ابو حنفيه پاسخ داد: حلال است .

وى گفت : آيا خوشحال مى شوى كه خواهران و دخترانت سازنده شراب باشند؟

روزى ديگر، ابو حنفيه به وى گفت : آيا ما با يكديگر دوست نيستيم ؟

او پاسخ داد: آرى به خدا قسم !

ابو حنفيه گفت : من شدیدا به مقدارى پول نيازمندم ، اگر پانصد درهم به من قرض بدهى تا مشكلم رفع شود، وقتى رجعت كردم ، آنرا به تو باز مى گردانم كه اگر چنين كنى حق (برادرى ) مرا ادا كرده و عمل شايسته اى انجام داده اى .

او در جواب مى گويد: ولى من معتقدم كه انسانها رجعت مى كنند نه تو.

امضای شیدا
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، mahdy30na
۵-۳۱-۱۳۹۳, ۰۶:۰۸ صبح
ارسال: #43

خورشيد آسمان علم و كشاف اسرار علوم

ششمين امام ، كشاف اسرار علوم و بحر حقايق ، ابو عبدالله ، جعفر بن محمد صادق عليه السلام مى باشد كه در برابرش ، عقول به حيرت افتاده و زبانها به گنگى گراييده است . چرا چنين نباشد و حال آن كه او، خورشيد آسمان علم و معرفت و توحيد است و همه ، از نور وجودش بهره جسته و در بحر معرفش فرو رفته و از مشكات حقايقش پرتوى گرفته اند . اشعه نورانى علومش ، عالم انسانى را فرا گرفته و شجره عنصر پاكش چنان به بار نشسته كه آفاق را از اصول حكيمه و علوم غريبه مكنونه قيمه و قواعد رصينه فقهيه و مطالب نوريه در تزكيه و تهذيب نفس ، و مسايل جامع اجتماعى حفظ نظام حوزه بشرى ، پر كرده است ؛ به طورى كه تعداد شاگردان و متعلمين محضر درسش بالغ بر چهار هزار نفر، از حجاز و شام و عراق و خراسان و فارس و جز آن بوده است . در مجلس درس شريفش ، چهار صد كتاب در علوم نگاشته شد كه اصول چهار صد گانه نامندش . مى توان به اصول كافى و توحيد صدوق و احتجاج طبرسى و كتب ديگر كه حقايق صادر از او را در خود دارد مراجعه كنى ، تا دريابى كه چگونه آن امام بزرگ عليه السلام ، قواعد توحيد را بنيان نهاد و اركانش را بنا نمود و شبهات وارده از سوى آراى سخيف و معوج را ريشه كن و اسرار و بطون آيات قرآن را ظاهر ساخت . بطورى كه زبانها در بيانشان گنگ ، و عقول در پيششان حيرانند. پس ، او حيات علم و مرگ جهل بود و ستون اسلام .

هر بوى كه از مسك و قرنفل شنوى

از دولت آن زلف چو سنبل شنوى

گر نغمه بلبل از پى گل شنوى

گل گفته بود گر چه ز بلبل شنوى

امضای شیدا
 سپاس شده توسط mahdy30na ، منم گدای فاطمه...
۶-۳-۱۳۹۳, ۰۷:۳۷ عصر
ارسال: #44

کمالات علی علیه السلام

معاويه بن ابى سفيان ، زمانى كه عبدالله بن ابى محجن ثقفى به او مى گويد: ((من از نزد آن نادان و ترسوى بخيل ، يعنى پسر ابوطالب نزد تو آمده ام ))، در جوابش ‍ مى گويد:
((تو ديگر كه هستى ؟ آيا مى دانى چه مى گويى ؟!
اما اين كه گفتى او نادان است ، به خدا قسم ! اگر زبان و عقل تمام مردم يكى شود، زبان على ، با آن برابرى كند!
و اين كه گفتى : او ترسوست ، مادرت به عزايت بنشيند! آيا كسى را سراغ دارى كه با او جنگيده و جان خود را از دست نداده باشد؟!
و بالاخره ، اين كه او را بخيل خواندى ، به خدا قسم ! اگر او را دو خانه باشد؛ يكى از طلا و يك از كاه ، خانه طلايى اش را قبل از خانه كاهى ، مى بخشد!))
ثقفى چون چنين شنيد، گفت : ((پس چرا با او مى جنگى ؟))
معاويه پاسخ داد: ((براى خون عثمان ، و اين انگشتر كه در دست هر كه رود، به او مقام و ارزش ، و به اهل و عيالش ، آسايش و فراخ بالى و ثروت دهد)).
ثقفى كه اين سخن را از او مى شنود، و سپس بازگشته و به على عليه السلام مى پيوندد و خطاب به ايشان عرض مى كند: مرا در گناه خود واگذار كه نه به دنيا رسيدم و نه به آخرت ! على عليه السلام خنديده ، مى فرمايد: انت منها على راس امرك و انما ياخذ الله العباد باحد الا مرين

منبع:رساله امامت ، ص 143 - 142.

امضای شیدا
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه...
۶-۱۱-۱۳۹۳, ۱۲:۵۲ صبح
ارسال: #45

برخورد لطیف

حضرت علامه حسن زاده آملی میفرمودند:
مرحوم آیت الله الهی قمشه ای رحمه الله علیه از گذاشتن دندان عاریه امتناع می فرمود و می فرمود: روزی تنی چند از دوستان، بدون اطلاع من، دندان پزشکی را دیده بودند و در یکی از دید و بازدیدها، او را حاضر کردند؛ من از کار دوستان واقف شدم. 
چون طبیب از من سوال کرد که آقا! وضع دندان شما چگونه است؟ 
من دست بر روی دندان لقی گذاشتم و گفتم: آقای دکتر! این دندان لق است، آن را سفت کنید. او گفت: آقا! اینکه نمی شود و اصلا برای کسی میسر نیست. 
گفتم : پس عرضی ندارم.

منبع:کتاب جمع پراکنده برگرفته از سایت صالحین

امضای شیدا
 سپاس شده توسط نگار 24 ، منم گدای فاطمه... ، mahdy30na
۶-۱۳-۱۳۹۳, ۰۱:۰۳ عصر
ارسال: #46

بافتند یا یافتند؟؟؟

مرحوم استاد آیت الله جامع معقول و منقول، حاج شیخ محمدتقی آملی قدس سره الشریف فرمود: 
«کسی به آقا میرزا محمدرضای قمشه ای (عارف بزرگ و معروف) گفت: آیا این حرفهایی را که عرفا می زنند بافتند یا یافتند؟ 
در جواب فرمود:«اگر بافتند خوب بافتند و اگر یافتند خوب یافتند.»

منبع:کتاب جمع پراکنده برگرفته از سایت صالحین

امضای شیدا
 سپاس شده توسط نگار 24 ، mahdy30na ، منم گدای فاطمه...
۶-۱۸-۱۳۹۳, ۰۲:۲۸ عصر
ارسال: #47

انسان قرآنى
به خاطر دارم كه 31 سال پيش كه از تهران براى ادامه تحصيل به حوزه علميه قم آمدم و به سفارش مرحوم استاد آقا شيخ محمد تقى آملى و مرحوم استاد آقاى شعرانى (كه نسبت به حضرت طباطبايى ايمان داشتند و آقاى آملى مى فرمود: زمانى كه ما در نجف خدمت آقاى قاضى بوديم ، آقاى طباطبايى در سير و سلوك از همه ما جلوتر بود و در همان وقت ايشان مكاشفاتى داشتند) خدمت آقاى طباطبايى رسيدم و عرض كردم كه طلبه اى هستم كه سيزده ، چهارده سال در تهران محضر اين اساتيد را درك كرده ام و هم اكنون هم خدمت شما رسيده ام كه استفاده كنم . چيزى نفرمودند. پس از چند روز مجددا خدمتشان رسيده ام كه استفاده كنم . چيزى نفرمودند. پس از چند روز مجددا خدمتشان رسيدم و پس از عذر خواهى سرم را روى زانويشان گذاشتم و گريستم ، فرمودند: چرا گريه مى كنى ؟
عرض كردم : آقا! چرا شما دست رد به سينه من مى زنيد؟
بالاخره پس از رفت و آمد زياد با ايشان انس گرفتم اولين سخنى كه به من فرمودند اين بود كه : آقا! به خدا يك راه بيشتر وجود ندارد: ان هذا القرآن يهدى للتى هى اقوم اى بالطريقه التى ، اين قرآن برنامه زندگى انسان است .
خداوند سبحان انسان را كه مهمترين صنع و مصداق اتم فتبارك الله احسن الخالقين است ، آفريد و قرآن را به عنوان دستورالعمل هدايت او فرستاد. قرآن به سر گرفتن خوب است ، اما عمده آن است كه انسان قرآن را به دل كندانسان قرآنى آن است كه لا يسمه الا المطهرون يعنى تمام شئون زندگيش پاك است .
امام من و شما، حضرت زين العابدين عليه السلام در صحيفه سجاديه فرمود: بارالها! كسى كه نيت گناه مى كند، استحقاق كيفر همه گنهكاران را دارد.
انسان چه حقى دارد كه در پيشگاه تو، نيت گناه كند.

امضای شیدا
 سپاس شده توسط نگار 24 ، منم گدای فاطمه...
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان