نظرسنجی: دوست دارم نماز شب ....
این نظرسنجی بسته شده است.
بخونم 0% 0 0%
سخته 0% 0 0%
مجموع 0 رای 0%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

نماز شب
زمان کنونی: ۹-۲۲-۱۳۹۸, ۰۸:۴۲ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 3
بازدید: 2864

موضوع بسته شده 
نماز شب
۱۰-۱۷-۱۳۹۱, ۱۰:۵۲ عصر
ارسال: #1
نماز شب
می خواهم روش خواندن نماز شب را یاد بگیرم؟
یک نماز شب ساده و آسان چنین است:

[b]چهار نماز دو رکعتی مانند نماز صبح به نیت نافله شب،
بعد یک نماز دو رکعتی به نیت نماز شفع،
بعد یک نماز یک رکعتی به نیت نماز وتر.
که مجموعا 11 رکعت می شود.

و برخی از مستحبات و آداب
الف: وقت نماز شب:
وقت نماز شب از نصف شب تا اذان صبح است. و نماز شب در سحر از فضیلت بیشتری برخوردار است و تمام ثلث آخر شب سحر محسوب می شود. بهترین وقت سحر هم نزدیک اذان صبح است.[/b]

[b]ب: رکعات نماز شب:

نماز شب یازده رکعت است که 8 رکعت آن(4 نماز دو رکعتی) به نیت نافله شب خوانده می شود مانند نماز صبح و بعد از آن 2 رکعت به نیت نماز شفع می خواند و در آخر هم یک رکعت به نام نماز وتر بجا می آورد.[/b]

[b]ج: مستحبات نماز شب:

مستحب است که در قنوت نماز وتر 70 مرتبه «استغفرالله ربی و اتوب الیه» بگوید و برای 40 مؤمن دعا و استغفار کند و 300 مرتبه «الهی العفو» بگوید و هفت مرتبه «اللهم هذا مقام العائذ بک من النار» بخواند. البته اگر کمتر از این مقدارها هم بگوید، ایرادی ندارد.[/b]

[b]و: برخی احکام نماز شب:

چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح (طلوع فجر) سر رسد، می تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء، بعد از نماز صبح بخواند.[/b]
[b]اگر وقت کم باشد می تواند تنها نماز شفع و وتر را بخواند و اگر کمتر وقت داشته باشد، تنها شفع را بخواند.

نماز شب را می توان نشسته، خوابیده یا حتی در حال راه رفتن هم خواند.
خواندن دو رکعت نافله صبح، قبل از نماز صبح، از شفع و وتر افضل است.

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط سامیه ، pillar ، Fateme135 ، meraj1404 ، farzaneh
۱۰-۱۸-۱۳۹۱, ۱۱:۴۶ صبح
ارسال: #2
RE: نماز شب
1. فضیلت نماز شب
الف: از منظر آیات:

در بین نمازهای مستحبی، نماز شب از فضیلت بیشتری برخوردار است و در قرآن کریم درباره آن تأکید و سفارش بسیار شده است. خدای متعال به پیامبرش می فرماید: «مقداری از شب را برای عبادت و بندگی بیدار باش که این افزون [بر واجب] ویژه توست، امید است پروردگارت، تو را [به سبب این عبادت ویژه] به جایگاهی ستوده برانگیزد.[سوره اسراء، آیه 79.]»
و
در تعریف بندگان خاص الهی می گوید: «کسانی که شب را برای پروردگارشان با سجده و قیام به صبح می رسانند.[ سوره فرقان، آیه 64.]»
و در توصیف مؤمنین می فرماید: «شب ها ملازم بستر و خواب نیستند، بلکه پهلو از بستر خواب جدا کنند و با بیم و امید خدای را بخوانند و از آنچه به آنها دادیم انفاق کنند، پس کسی نمی داند چه نعمتهایی که موجب چشم روشنی آنها می شود و در پاداش اعمالشان ذخیره شده است.[ سوره سجده، آیه 16.]»

ب: از منظر روایات: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «خدای متعال به دنیا وحی کرد که خدمتگزارانت را به تعب بینداز و تارکین خودت را خدمت کن هنگامی که بنده خدا در تاریکی شب با پروردگارش خلوت و مناجات می کند، خدا قلبش را نورانی می گرداند، وقتی می گوید: یارب یارب از جانب خدا گفته می شود: لبیک عبدی، هر چه می خواهی طلب کن تا عطا کنم و خدا به فرشتگانش گوید... شما شاهد باشید که بنده ام را آمرزیدم.[بحار الأنوار، ج 87، ص 139.
و رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اشراف امت من حاملین قرآن و شب زنده داران هستند.[بحار الأنوار، ج 87، ص 138.]» و فرمود: «آن قدر جبرئیل درباره نماز شب به من سفارش کرد که گمان کردم نیکان امت من شب را نخواهند خوابید.[بحار الأنوار، ج 87، ص 130.]» و باز فرمود: «دو رکعت نماز در وسط شب، از دنیا و آنچه که در آن است؛ نزد من محبوبتر است.[بحار الأنوار، ج 87، ص 148.

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط pillar ، meraj1404 ، farzaneh
۱۰-۲۳-۱۳۹۱, ۱۱:۵۷ عصر
ارسال: #3
RE: نماز شب
نماز شب
عناوين اصلي كتاب شامل:
مقدمه؛ نماز شب در آيات؛ نماز شب در احاديث و روايات؛ آثار نماز شب؛ كيفيت نماز شب؛ وقت نماز شب؛ موانع نماز شب؛ تاريخچه مسجد مقدّس جمكران؛ اعمال مسجد مقدّس جمكران؛ معرفي كتاب‌هاي پيرامون نماز؛ پي نوشت ها
[تصویر:  2575_img.jpg]
این کتاب رو با چند شکل از سایت قائمیه اصفهان براتون میزارم
جاوا
اندروید
پی دی اف
البته از خود سایت هم دریافت کنید تا در نشر اثار کوشیده باشیم.

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط meraj1404 ، pillar ، farzaneh
موضوع بسته شده 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان