بررسی نظریه شهادت رسول الله (ص)
زمان کنونی: ۳-۴-۱۳۹۸, ۰۵:۰۶ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 1
بازدید: 1285

ارسال پاسخ 
۱۰-۲۲-۱۳۹۱, ۰۴:۳۴ عصر
ارسال: #1
امروز قصد دارم این ادعا را بررسی کنیم پیامبر اکرم به شهادت رسیدند و نه به مرگ طبیعی .

الف: اثبات شهادت حضرت زهرا در منابع اهل سنت

حاکم نیشابوری چنین نقل می کند:

داود بن یزید گوید که از شعبى شنیدم که مى‌گفت: به خدا قسم رسول خدا و ابوبکر با سمّ کشته شدند و عمر و عثمان و على بن ابیطالب با شمشیر کشته شدند و حسن بن على با سم و حسین بن على با شمشیر کشته شد.

ابو بکر أحمد بن محمد المروزی غیر مرة ثنا عبد الصمد بن الفضل البلخی ثنا مکی بن إبراهیم ثنا داود بنیزید الأودی قال سمعت الشعبی یقول والله لقد سم رسول الله صلى الله علیه وآله وسم أبو بکر الصدیق

المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۶۱، ح۴۳۹۵

از عبدالله بن مسعود نقل شده است:

اگر ۹ بار قسم بخورم که رسول خدا کشته شده اشت برایم محبوب‌تر است از این که یک بار قسم بخورم که او کشته نشده است؛ زیرا خداوند او را پیامبر و شهید قرار داده است.

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا عبد الرَّزَّاقِ ثنا سُفْیَانُ عَنِ الأَعْمَشِ عن عبد اللَّهِ بن مُرَّةَ عن أبی الأَحْوَصِ عن عبد اللَّهِ قال لأَنْ أَحْلِفَ تِسْعاً ان رَسُولَ اللَّهِ صلى الله علیه وسلم قُتِلَ قَتْلاً أَحَبُّ الی من أَنْ أَحْلِفَ وَاحِدَةً انه لم یُقْتَلْ وَذَلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ نَبِیًّا وَاتَّخَذَهُ شَهِیداً

حاکم نیشابوری ذیل روایت چنین نوشته است:

« هذا حدیث صحیح على شرط الشیخین ولم یخرجاه »

مستدرک حاکم نیشابوری ج۱۰ص۱۸۳

تعلیق ذهبی به این روایت هم اینگونه است:

تعلیق الذهبی قی التلخیص : على شرط البخاری ومسلم

این روایت در کتاب مسند ابی یعلی ج۹ص۱۳۲ نیز آمده است که تعلیق ذیل آن چنین آمده است

قال حسین سلیم أسد : إسناده صحیح

این روایت در مسند احمد بن حنبل ج۱ص۳۸۱ نیز آمده است که در تعلیق آن چنین آمده است:

تعلیق شعیب الأرنؤوط : إسناده صحیح على شرط مسلم رجاله ثقات رجال الشیخین غیر أبی الأحوص فمن رجال مسلم

هیثمی در کتاب مجمع الزوائد و منبع الفوائد ج۸ص۶۰۹ نیز پیرامون این روایت چنین نگاشته است

رواه أحمد ورجاله رجال الصحیح

کتب دیگری که این روایت را ذکر کرده اند:

البدایة والنهایة – ابن کثیر – ج ۵ – ص ۲۴۷

السیرة النبویة – ابن کثیر – ج ۴ – ص ۴۴۹

سنن الدارمی – عبد الله بن بهرام الدارمی – ج ۱ – ص ۳۲ – ۳۳

ب: منابع شیعه و شهادت حضرت رسول الله

پیامبر صلى اللَّه علیه و آله فرمودند: اى مردم، آنگاه که من شهید شدم على نسبت به شما از خودتان صاحب اختیارتر است. و آنگاه که على به شهادت رسید پسرم حسن نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیارتر است. و آنگاه که پسرم حسن به شهادت رسید پسرم حسین نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیار است. و آنگاه که پسرم حسین به شهادت رسید پسرم على بن الحسین نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیارتر است و با امر او آنان را اختیارى نیست».

سپس حضرت رو به على علیه السّلام کرد و فرمود: یا على، بزودى او را مىبینى، از من به او سلام برسان».

وقتى او به شهادت رسید پسرش محمد نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیارتر است. و تو اى حسین او را درک مىکنى، از من به او سلام برسان. سپس در نسل محمّد مردانى یکى پس از دیگرى خواهند بود که با امر آنان براى مردم اختیارى نیست.

بعد حضرت این مطلب را سه مرتبه تکرار کرد و فرمود: «هیچ کدام از آنان نیست مگر آنکه نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیارتر است و با امرشان آنان را اختیارى نیست. همه آنان هدایتکننده و هدایت شدهاند و آنان نه نفر از فرزندان حسین هستند».

امیر المؤمنین علیه السّلام برخاست و در حالى که گریه مىکرد عرض کرد: پدر و مادرم فدایت اى پیامبر خدا، آیا تو هم کشته مىشوى؟

فرمود: آرى، من با سمّ از دنیا مىروم و شهید مىشوم، و تو با شمشیر کشته مىشوى و محاسنت از خون سرت رنگین مىشود، و پسرم حسن با سمّ کشته مىشود، و پسرم حسین با شمشیر کشته مىشود، او را طغیانگر پسر طغیانگر، زنازاده پسر زنازاده، منافق پسر منافق مىکشد

…… فقام علی بن أبی طالب علیه السلام وهو یبکی فقال: بأبی أنت وأمی یا رسول الله أتقتل ؟ قال: نعم أهلک شهیدا بالسم وتقتل أنت بالسیف وتخضب لحیتک من دم رأسک ویقتل ابنی الحسن بالسم ویقتل ابنی الحسین بالسیف یقتله طاغ بن طاغ دعی ابن دعی

بحارالانوار ج۳۳ص۲۶۶

کتاب سلیم بن قیس هلالی ص۳۶۲-۳۶۳

الغدیر ج۱ص۲۴۴

خلاصه سخن:
برداشتی که از روایات اهل سنت و شیعه می شود چیزی نیست جز اینکه رسول الله شهید از دنیا رفته اند

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط PeYROVaN
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان