سوال در مورد برخورد خانواده و اطرافیان
زمان کنونی: ۷-۲۵-۱۳۹۷, ۰۲:۳۸ صبح
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: noyasystem
پاسخ: 10
بازدید: 5826

ارسال پاسخ 
سوال در مورد برخورد خانواده و اطرافیان
۳-۲۸-۱۳۹۲, ۰۴:۳۴ صبح
ارسال: #1
Information سوال در مورد برخورد خانواده و اطرافیان
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
دوستان یک سوال ، 
از همه دوستان هم میخوام که در بحث شرکت کنند.

دوستان گرامی ، به نظر شما انسانی که در یک جمع داره زندگی میکنه ، میتونه تا چقدر در مقابل دیگران انعطاف داشته باشه؟

ایا میشه با همه مدارا کرد یا اینکه باید مقابله کرد؟

ایا چشم و هم چشمی و حسادت در روند زندگی تاثیر دارد؟

ایا در زندگی دیگران دخالت کردن ( بقولی ، بزرگتری کردن در انجام کار دیگران ) خوب هست؟

دوستان فعلا این ها رو بیاین مشروت کنیم بعد مباحث دیگه رو با هم ادامه میدیم.

فقط دوستان از حاشه رفتن و گفتن مطالبی که مربوط نیست هم بپرهیزید و اگه نظر هم رو قبول نداریم با احترام فقط رد کنیم و فقط به همگویی و شور بپردازیم.

یا حق

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط softwar officer ، ساجد66 ، ANTI MASON ، تمام سایبری ، Fateme135 ، PeYROVaN ، zahraaa ، مسجد عشاق
۳-۲۸-۱۳۹۲, ۰۵:۰۱ صبح
ارسال: #2
RE: سوال در مورد برخورد خانواده و اطرافیان
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

گویی دل جناب جانشین پرههههههه:nish:

من یکی آستانه تحملم پایین نباشه بالا هم  نیست:soot:

با همه که مسلما نباید مدارا کرد(من خودم سعی میکنم مدارا کنم اما گاها دیگه .......:kotak21

اصن با چشمو هم چشمی موافق نیستم:bis:

یکی بخواد دخالت کنه توو زندگیم=======>>:entezar:

اما هستن که دخالت میکنن و آدم مجبور یک دندون قروچه بگیره

شاید قصدشون کمک باشه اما دخـــــــــــــــالته دیگه و بجای اینکه بیان ابرو رو دست کنن چشو نابود بمیکنن:kotak1:

یا علـــــــــــــی

امضای softwar officer
ربنا آتنا کربلا ...
واجعل مماتی فی العاشورا ...
روحـــــی لک الفــــــدا یا مــــولا ...
حُـــــــــــــــســــــــــــــــین

[تصویر:  do.php?img=1744]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط ساجد66 ، ANTI MASON ، Fateme135 ، mahdy30na ، PeYROVaN ، zahraaa ، مسجد عشاق
۳-۲۸-۱۳۹۲, ۰۶:۴۵ صبح
ارسال: #3
انعطاف...
نمیدونم چرا اینارو الان میخوام اینجا بگم...خب اینجام خونمه....
من بدلیل خب...افسردگی...بدجور مورد ملامت و سرزنش خانواده قرار گرفتم...خیلی زیاد به اندازه ای که نمیتونم فکرشوبکنم از خانواده دور شدم....اینجوری احساس خوشاینده بهم دست میداد..کم کم عاشق تنهایی شدم...به تنهاییم وابسته شدم..هرکی هرچی میگفت فک میکردم داره دخالت میکنه...از صبح که از خواب بیدار میشدم درو روخودم میبستم چراغو خاموش میکردم پردههارو میکشیدم دراز میکشیدمو آهنگ گوش میکردمو گریه میکردم...گاهیم یه چیزی میخوردم...با همه درحد چندکلمه بیشتر نمیتونستم صحبت کنم..حرف زدن برام عذاب بود(الانم هست البته)این بود کل زندگی من تا چند روز پیش... البته افسردگی من ناشی از عاشق شدنو این حرفا نیستا...
تواین اوضاع روحی من درس خوندنم برام وحشتناک بود..اما شکرخدابانمره های خوب قبول شدم همرو...
درکل..
هرکاری کردم که یه انگیزه پیداکنم نتونستم...تا اینکه پریروز تصمیم گرفتم کم کم دوباره وارد جمع خانواده بشم...دیدم این چیزی که من بهش میگفتم دخالت فقط به صلاح خودمه...تصمیم گرفتم دیدمو به زندگیم عوض کنم(الان مثلاخیلی عوض شده:biggrin1 من ادمی بودم که انگیزم برا زندگی کردنم عشقو دوست داشتن بود...وقتی احساساتم بطور کامل از بین رفت دیدم فقط یه انگیزه برام مونده اونم کنکورمه..حالاحالم بهتره..و میبینم هرچقدرکه مداراباشه هرچقدرکه قبل از اینکه بقولا توکارت دخالت کنن ازشون نظربخوایی..هرچقدرتوخانواده ازخودگذشتگی داشت باشی..بهتره..ساخته میشی اینجوری...
این از این:biggrin:
چشم و همچشمی که چیزیه که من به شخصه سکوت نمیکنم درمقابلش:alien:

امضای ghazaleh
پـــــــP313.IRـــیـــــروان مــــوعــــــود
 سپاس شده توسط ANTI MASON ، Fateme135 ، mahdy30na ، PeYROVaN ، zahraaa ، softwar officer ، مسجد عشاق ، zmkawsar
۳-۲۸-۱۳۹۲, ۰۷:۱۰ صبح
ارسال: #4
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

دوستان گرامی ، به نظر شما انسانی که در یک جمع داره زندگی میکنه ، میتونه تا چقدر در مقابل دیگران انعطاف داشته باشه؟

راستش اینکه چقدر انعطاف داری خیلی هم امیتی نداره، چون اگه منعطف هم نباشی یه جاهایی باید بشکنی تا زندگی کنی. اما اگه به راحتی هم خم و راست بشی و به هر شکلی برای دیگران در بیای کم کم مثل خمیر اسباب بازی میشی:bad:

ایا میشه با همه مدارا کرد یا اینکه باید مقابله کرد؟

قاطعانه نه! نمیشه با همه مدارا کرد، یه جاهایی هم لازمه که بله خشانت به خرج بدی:slap:

ایا چشم و هم چشمی و حسادت در روند زندگی تاثیر دارد؟

بله ، بهتر بگیم تاثیر وحشتناکی داره، حسادت مثل باتلاقیه که وقتی بیفتی توش امید نجاتی نداری دیگه، انسانهای حسود اول از همه در آتش حسادت خودشون می سوزن بعد دیگران رو می سوزونن
ایا در زندگی دیگران دخالت کردن ( بقولی ، بزرگتری کردن در انجام کار دیگران ) خوب هست؟

دخالت کردن خوب نیست اما بی تفاوت بودن هم از تیرهای شیطانه ، یکی از دلایلی که جامعه غرب دچار تزلزل و انحطاط شد همین به اصطلاح دخالت نکردن و بی اهمیت بودن نسبت به همدیگه است. در جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر درست انجام نشه باید منتظر نابودی اخلاق بود. این با دخالت نابجا فرق داره

یاحق

امضای ANTI MASON
[تصویر:  do.php?img=2447]
 سپاس شده توسط ghazaleh ، Fateme135 ، softwar officer ، mahdy30na ، PeYROVaN ، zahraaa ، مسجد عشاق ، zmkawsar
۳-۲۸-۱۳۹۲, ۰۸:۱۰ صبح
ارسال: #5
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
انعطاف که باید داشته باشی حالاتاچقدر...تاحدی که درتوانت باشه وبرخلاف علایقت تاحدزیادی نباشه...
خداییش باهمه نمیشه مدارا کرد ولی مقابله هم نمیشه کرد...پس بهتره این دو بادرصدبیشتری ازمدارا ولی درکنارش مقابله هم باشه
چشم وهم چشمی که اصلا ته اثره....خصوصا باکمال شرمندگی درخانوما...یعنی آتیش میزنه زندگی آدمو...ولی خب شامل همه نمیشه چون بعضی ازافرادهم هستن که باقناعتن واتفاقا اگه همسرتون هم باشه وصدالبته ازنوع خانومش((یعنی خانومتون باشه))که به نظرم باید طلاش بگیری چون الان تواین جامعه وجود داشتن یه همچین آدمایی نعمته
بزرگتری کردن خوبه تاجاییکه دخالت محسوب نشه ...بزرگتری کردن بادخالت فرق داره...یه وقتی شماریش سفیدی میکنید بزرگتری میکنید یه مشکلی روحل میکنید یاازتجربیاتتون استفاده میکنید ومنتقلش میکنید
ولی اگه دخالت باشه  نمیشه دیگه کلاه افراد میره توهم یاباید باهاش مدارکنیدیامقابله که بیشتربه مقابله میکشه ولی بازهم تاکید براینه که درکنارمدارا مقابله هم باشه
یاحق

امضای Fateme135
اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
 سپاس شده توسط ANTI MASON ، mahdy30na ، PeYROVaN ، مسجد عشاق
۳-۲۹-۱۳۹۲, ۰۲:۲۶ صبح
ارسال: #6
بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از دوستان
انعطاف و ایستادن در مقالب دیگران معیاری داره که باید بتونی خودتو ثابت کنی ولی عضی وقتا در مقابل نا ملایمات روزگار ، البته مداخلین در زندگی که کلا رو اعصاب شریف راه میرن میشه انعطاف داشت و فقط به احترام بزرگتر بودن؟

یکی همش تو زندگیت دخالت کنه و برای اینکه دیگران هر کاری میکنن شما رو محکوم کنن که جرا اونا میتونن و شما چرا انجام نمیدین؟

با توجه ب اینکه شمای نوعی در مقابل افکار بادی به پرچم دیگران ( سست عنصر و ستون پنجمی - همون که تمام گزارش زندگیتونو میبره به دیگران میگه چون خودش در مقابل یگران حرفی برای گفتن نداره - ) اگه قرار بگیرین و با اون فرد باید زندگی کنید چه میکنید؟

یا حق

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط PeYROVaN ، softwar officer ، مسجد عشاق ، ghazaleh ، ANTI MASON
۳-۲۹-۱۳۹۲, ۰۲:۴۱ صبح
ارسال: #7
(۳-۲۹-۱۳۹۲ ۰۲:۲۶ صبح)mahdy30na نوشته شده توسط:  
بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از دوستان
انعطاف و ایستادن در مقالب دیگران معیاری داره که باید بتونی خودتو ثابت کنی ولی عضی وقتا در مقابل نا ملایمات روزگار ، البته مداخلین در زندگی که کلا رو اعصاب شریف راه میرن میشه انعطاف داشت و فقط به احترام بزرگتر بودن؟

یکی همش تو زندگیت دخالت کنه و برای اینکه دیگران هر کاری میکنن شما رو محکوم کنن که جرا اونا میتونن و شما چرا انجام نمیدین؟

با توجه ب اینکه شمای نوعی در مقابل افکار بادی به پرچم دیگران ( سست عنصر و ستون پنجمی - همون که تمام گزارش زندگیتونو میبره به دیگران میگه چون خودش در مقابل یگران حرفی برای گفتن نداره - ) اگه قرار بگیرین و با اون فرد باید زندگی کنید چه میکنید؟

یا حق
میزنم لهش میکنم:slap:
بیجا میکنه کسی تو زندگی من دخالت کنه..تو این جور مواقع نمیگن چون بزرگتره انعطاف بزن تو دهنش نتونه از جاش بلند شه...:slap:
البته نه این شدتا...خب باید ببینید طرف کیه اگه از خانواده درجه1 نیست خیلی راحت بهش بگید نمیخوایید تو زندگیتون دخالت کنه.همین حرفارو محترمانه بهش بزنید..اینجوری از حق زندگی کردنتون دفاع میکنید .شما حرفتونو بزنید هر چی خواست بشه بشه...

امضای ghazaleh
پـــــــP313.IRـــیـــــروان مــــوعــــــود
 سپاس شده توسط PeYROVaN ، ANTI MASON ، mahdy30na
۳-۲۹-۱۳۹۲, ۰۲:۴۲ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳-۲۹-۱۳۹۲ ۰۲:۴۶ صبح، توسط مسجد عشاق.)
ارسال: #8
پرسش: از موسسه پیوند با امام ره
لطفاً تمام حقوق همسايه بر همسايه را بنويسيد و مواردي كه هم ضروري است توضيح دهيد، واجب و مستحب را هم معلوم كنيد، لطفاً آدرس هيچ كتابي را ندهيد.
پاسخ:
همسايگي مقتضي حقوقي است بالاتر از حقوق برادري، در اسلام همسايه تمام حقوقي را كه يك مسلمان دارد، با اضافاتي دارا است.
      حق همسايه اين است كه به او سلام كني، با او صحبت طولاني نكني، زياد از حالش سؤال نكني، بطوري كه خسته شود، و يا نياز باشد اسرار  خود را بازگو كند، در مرض عيادتش كني، در مصيبت تسليتش دهي، و در عزا با او شريك باشي، در شادي تبريكش گويي، و شركتت را در شادي او اظهار كني،‌از لغزشهايش چشم بپوشي، از بام به امور پنهانيش نگاه نكني، اگر خواست شاخه اي بر ديوار بگذرد بر او سخت نگيري، در مسأله آب ناودان و خاكروبه ريختن در پشت ديوارش بر او سخت نگيري، يعني سعي كن در ريختن آب ناودان و ريختن زباله در پشت ديوارش رضايت همسايه راجلب نمايي، راهش را تنگ نكني، به اين معني كه در صورتي كه با همسايه از يك راه مشترك استفاده مي كني، با گذاشتن ماشين يا چيزهاي ديگر بر سر راه همسايه، موجب اذيت همسايه نشوي، و اگر مجبور به گذاشتن چيزي بر سر راه همسايه شدي، كه موجب تنگ شدن راه او شد، از او حلاليت و رضايت بطلبي، دقت نكني كه چه چيزي به خانه مي برد، آنچه از اسرارش منكشف مي شود بر او بپوشاني، و هنگامي كه مصيبتي به او مي رسد و زمين مي خورد، زير بغلش را بگيري و او را بلند كني، به بيان ديگر وقتي كه گرفتاري به او عارض مي شود، در رفع گرفتاري از او بكوشي، و ديگر حقوق همسايه اين است كه در غيبتش از مواظبت خانه اش غافل نشوي، پنهاني به سخنانش گوش ندهي، و از جرمش چشم بپوشي (به ناموس همسايه نظر سوء نداشته باشي)، و به خادمة او نظر نكني، و به فرزندش مهرباني كني، واو را در امر دين  و دنيايش ارشاد كني.
      در حديثي از پيامبر اسلام( ، آمده است كه آيا مي دانيد حق همسايه چيست؟ اينكه اگر ياري خواست ياريش كني، و اگر طلب قرض كرد قرضش دهي، و اگر تو را طلبيد در پيش او آماده شوي، و اگر مريض شد عيادتش كني، و اگر مرد جنازه اش را تشييع كني. و اگر خيري به او رسيد تبريكش گويي، و اگر مصيبتي به او رسيد تسليتش دهي، و بدون اجازة او ساختمان خانه ات را از او بلندتر نكني، كه راه باد را بر او ببندي، و هنگامي كه ميوه اي خريدي آن را به او هديه كن، و اگر هديه نكردي در پنهاني برايش ببر، 

اگر هديه كردن ميوه سبب خجالت كشيدن همسايه در پيش ديگران مي شود، پنهاني به او برسان. و بوسيله بوي غذايت او را اذيت نكن، مگر آنكه از آن غذا برايش مقداري ببري."
      در حديث از امام صادق( آمده است : "خوشرفتاري در همسايگي، رزق را زياد مي كند." و همچنين مي فرمايد : "از ما نيست كسي كه با همسايگانش خوشرفتار نباشد."
      امام باقر( مي فرمايد : "از هر جهت تا چهل خانه، همسايه محسوب مي شود." (1)
      به بيان ديگر، حقوقي كه بر همسايه لازم است، در رساله امام سجاد( ،‌بطور فهرست وار آمده، كه برايتان ذكر مي‌‌نماييم:
1. در غيابش حقش را مراعات كني.
2. در حضورش اكرامش نمايي.
3. اگر مورد ظلم قرار گرفت، ياريش دهي.
4. در اسرار او تجسس نكني.
5. زشتيهايش را پرده پوشي.
6. اگر مطمئن شدي پذيرش نصيحت دارد، او را در پنهاني نصيحت كني.
7. در گرفتاريها او را به حال خود رها نكني.
8. لغزشهاي او را نديده بگيري.
9. گناهانش را ببخشي.
10. با او محرمانه معاشرت كني.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
       منابع و مآخذ :
1. ترجمه اخلاق، محمد رضاجباران، باب هشتم، حقوق همسايگي، ص189
2. ترجمه اخلاق،ص140

این مطلب هم کمک می کنه :
پرسش: از موسسه اطلاع رسانی تبیان 
سفارش اسلام در مورد حفظ آبرو و صيانت از شخصيت مسلمين چيست؟
پاسخ:
در يكي از آيات قرآن كريم آمده است: (يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا كثيراً من الظن ان بعض الظن اثم و لاتجسسوا و لايغتب بعضكم بعضاً ايحب احدكم ان يأكل لحم اخيه ميتاً فكرهتموه و اتقوا الله ان الله تواب رحيم)
((اي اهل ايمان! از بسياري از گمان ها خود داري كنيد كه بعضي از آن ها پندارهايي غلط و گناه است و در باره يكديگر تجسس و پرس و جو مكنيد و غيبت يكديگر را نكنيد. آيا هيچ يك از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ (هرگز، چون شما) از اين كار نفرت داريد. پس تقواي خدا پيشه كنيد كه او بسيار توبه پذير و رحيم است.))
در اين آيه با ترتيب جالبي از سه كار زشت نهي شده كه هر يك از آن سه، تقريباً مي توان گفت كه گناهي بزرگ تر از گناه قبلي است.
در مرحله نخست، مسلمانان را نهي مي كند از اين كه به مؤمناني كه تشكيل دهنده اعضاي اصلي جامعه اسلامي هستند، سوء ظن و گمان بد نداشته باشند؛ زيرا اين بد بيني به افراد، منشأ تجاوز به شخصيت ايشان مي شود و در واقع، مسئله حفظ شخصيت اعضاي جامعه را از اين نقطه شروع مي كند كه حتي در دلتان هم به مؤمنان گمان بد نبريد.
در مرحله دوم، پس از مرحله بدگماني، نوبت به مرحله تحقيق در باره لغزشهاي ديگران مي رسد كه از آن نيز در اين آيه نهي شده است. بنا بر اين، علاوه بر پرهيز از گمان بد، پي گير لغزش هاي ديگران هم نبايد بود. كساني در زندگي شخصي خود و در پنهان ممكن است كارهاي نادرستي بكنند، اما وقتي خود آنان پنهان كاري مي كنند، شما تجسس نكنيد كه از عيوبشان آگاه شويد. مرحله سوم، غيبت است كه اگر از عيب كسي آگاه شديد، آن را براي ديگران بازگو نكنيد و ديگران را به وي بد گمان و از عيوب و اسرارش با خبر نسازيد و آبرويش را در جامعه نريزيد.
حكمت كلي اين دستورات در اين است كه هر اندازه كه روابط اعضاي جامعه با هم دوستانه تر و صميمي تر باشد و انس بيش تري با هم داشته باشند، به هم نزديك تر خواهند بود و اهداف زندگي اجتماعي آنان بهتر تحقق پيدا مي كند. پس بايد از آن چه كه سبب بدگماني و بد بيني آنان به هم مي شود و دوستي و صميميت و انس و الفت آنان را تضعيف مي كند، جلوگيري شود.

پاورقي1: حجرات 12
:gol:

امضای مسجد عشاق
 سپاس شده توسط PeYROVaN ، ANTI MASON ، mahdy30na
۳-۲۹-۱۳۹۲, ۰۸:۱۶ صبح
ارسال: #9
بسم الله الرحمن الرحیم
خو حالا اگه از خانواده درجه یک بود چی؟
میتونین بزنین یا با بالا بردن صدا برخورد کرد؟
خدایشا ما میگیم مسلمونیم بعد شیعه بعدشم چقد ادعامون میشه که میخوایم با اخلاق خوب به دیگران بفهمونیم که دین اسلام دین رحمت و بخشش و رئوف بودن هست ، و ما ارسلناک الارحمة للعالمین 107 سوره انبیا . و ما تو را جز مهر و دوستى براى جهانیان نفرستادیم.

ولی اونایی که بیشتر باید اینه و مشوق و راهنما باشن بیشتر اینه دق و ... میشن.

تو قران خدا گفته به پدر و مادر خودتون احسان کنید و حتی اوف هم نگین وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً میزان رفتار با والدین: فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریماً  اسراء آیه 23، درست حالا این پدر و مادر فقط پدر و مادری هستن که از اونا هستین یا کسایی که حق مادر و پدری بر شما دارن؟

دوستان یکم بجای خشونت از راه های عملی و گفتاری استفاده کنند.

خشونت خوب نیست اثار بدی داره .

این مسئله ممکن هست از برداشت های نادرست و خشک از دین باشه؟
یعنی احترام و حرف شنوی یکسویه و جواب ندادن که مساوی میشه با احترام از نگاه اونها؟

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط PeYROVaN ، ghazaleh ، zmkawsar
۴-۸-۱۳۹۶, ۰۲:۵۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۴-۸-۱۳۹۶ ۰۳:۰۱ عصر، توسط noyasystem.)
ارسال: #10
بسم الله الرحمن الرحیم

مگر میشود در جامعه ای زندگی کرد و نسبت به اون بی تفاوت بود؟ بنظر من زندگی دیگران بسیار به همدیگر ربط دارد و روی هم تاثر گذار خواهد بود.
وقتی جامعه ای توقع دارد تا به فقرا کمک شود یعنی زندگی دیگران برای ما مهم است.
در قرآن بارها و بارها به زکات، صدقه و کمک به یتیمان و نیازمندان اشاره شده است طوریکه که کلید ورود به بهشت و جهنم را در برخی از آیات، عدم دادن زکات و برپایی نماز می داند.
من با دخالت در زندگی دیگران کاملا مخالف هستم ولی بخشی از زندگی دیگران که روی ما و دیگران تاثیر می گذارد، به همه آحاد جامعه ارتباط دارد.

امضای noyasystem
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان