فرق بین غسل شیعه و سنی
زمان کنونی: ۱۲-۲-۱۳۹۸, ۰۱:۲۵ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: CRYSIS
آخرین ارسال: CRYSIS
پاسخ: 1
بازدید: 2014

ارسال پاسخ 
فرق بین غسل شیعه و سنی
۴-۱۶-۱۳۹۲, ۰۲:۲۹ عصر
ارسال: #1
فرق بین غسل شیعه و سنی
[font=Arial","sans-serif]عمده اختلاف بين شيعه و سني در مسئله غسل، دركيفيت غسل مي باشد؛ هر چند در جزئيات غسل كردن نيز اختلاف بين مذهب شيعه و اهل سنت و نيز بين خود مذاهب اربعه اهل سنت وجود دارد[/font][font=Calibri","sans-serif].
[/font]
[font=Arial","sans-serif]توضيح اين كه[/font][font=Calibri","sans-serif]:
[/font]
[font=Arial","sans-serif]در غسل، موارد اختلاف بين شيعه و اهل سنت و همچنين بين خود مذاهب اربعه اهلسنت وجود دارد، از جمله[/font][font=Calibri","sans-serif]:
1. [/font]
[font=Arial","sans-serif]بنا بر مذهب شيعه، شستن داخل دهان و بيني و سوراخ داخل گوش، واجب نيست؛ چونظاهر بدن حساب نمي شود. در غسل، شستن ظاهر بدن كافي است[/font][font=Calibri","sans-serif].
[/font]
[font=Arial","sans-serif]بين مذاهب اربعه، در اين مسئله اختلاف است. از نظر حنابله و حنفيه (مذاهباهل سنت)، مضمضه كردن و استنشاق، در غسل واجب است و داخل دهان و بيني را نيز جزء ظاهر بدن حساب نموده اند. شافعي و مالكي اين ها را واجب نمي داند و مطابق با مذهب شيعه فتوا داده اند[/font][font=Calibri","sans-serif].
2. [/font]
[font=Arial","sans-serif]همچنين در شستن موهاي بلند در غسل، به نظر بيش تر علماي شيعه بنا بر احتياطواجب، شستن موهاي بلند نيز در غسل واجب است؛ ولي در مذاهب اهل سنت، در اين مسئله نيز اختلاف ديده مي شود؛ مثلاً در مورد موهاي زياد، مالكي ها قائل اند كه واجب است موها را حركت بدهد تا آب به ظاهر پوست بدن برسد؛ اما مذاهب ثلاثه ديگر قائل اند كه ظاهر موها نيز شسته شود و باطن موهاي بلند نيز شسته شود؛ ولي رساندن آب به ظاهر پوست در جايي كه موهاي بلندي دارد، واجب نيست[/font][font=Calibri","sans-serif].
[/font]
[font=Arial","sans-serif]حنابله در شستن موهاي بلند زن ها، بين غسل جنابت و حيض فرق گذاشته اند. بازكردن بافت موهاي خانم ها را در غسل جنابت، واجب نمي دانند؛ بلكه مستحب مي دانند كه باز شود و ظاهر و باطن موها شسته شود؛ اما در غسل حيض، واجب مي دانند كه بافت موها باز شود و تمام موهاي بلند ظاهر و باطن آن بايد شسته شود. (1[/font][font=Calibri","sans-serif])
3. [/font]
[font=Arial","sans-serif]در كيفيت غسل نيز بين مذهب شيعه و اهل سنت اختلاف است[/font][font=Calibri","sans-serif].
[/font]
[font=Arial","sans-serif]از نظر مذهب اماميه، غسل دو قسم است: ترتيبي و ارتماسي. در غسل ترتيبي، اولبايد سر و گردن و بعد سمت راست و بعد سمت چپ بدن شسته شود[/font][font=Calibri","sans-serif].
[/font]
[font=Arial","sans-serif]اما در مذهب اهل سنت، ملاك شستن تمام بدن و رساندن آب به تمام بدن است؛ فرقنمي كند. اول كجاي بدن شسته شود. ترتيب در مذهب اهل سنت، معتبر نمي باشد[/font]

امضای CRYSIS
این ور یکی هست که از منو تو خیلی تنها تره یه خونه ی نقلی بقل پل صراط و چنتا صفحه خاطره و عکس کل دلخوشیاشه.دیروز که با هم حرف میزدیم میگفت بچه هام هیچ کدوم نیست منو یادشون کافیه همین که خوبه حالشون .راستی فک کنم اسمش خدا بود
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

POWERED BY MyBB, © 1390-1398 گروه پیروان موعود
پشتیبانی و توسعه SaneCity