شير دهى و باردارى بانوان در ماه مبارک رمضان
زمان کنونی: ۸-۳۰-۱۳۹۷, ۰۳:۴۰ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: zmkawsar
آخرین ارسال: zmkawsar
پاسخ: 1
بازدید: 1304

ارسال پاسخ 
۴-۲۹-۱۳۹۲, ۰۱:۰۲ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۴-۲۹-۱۳۹۲ ۰۱:۵۶ صبح، توسط مسجد عشاق.)
ارسال: #1
بسم الله الرحمن الرحیم 
سلام علیکم 
شيردهى و باردارى بانوان در ماه مبارک رمضان

198. آيا روزه گرفتن بر زن باردارى که نمى‌‏داندروزه براى جنين او ضرر دارد يا خير، واجب است؟

ج) اگر بر اثر روزه، خوف ضرر بر جنينداشته باشد و خوف وى هم داراى منشأ عقلايى باشد، افطار بر او واجب است و در غير اين صورت واجب است که روزه بگيرد.

199. زنى که کودک خود را شير مى‌‏داده و باردارهم بوده و در همان حال روزه ماه رمضان را هم گرفته است، و هنگام زايمان فرزندش مرده به دنيا آمد، اگر از ابتدا احتمال ضرر را مى‌‏داده و در عين حال روزه گرفته است:
الف. آيا روزه‌‏اش صحيح است يا خير؟

ب. آيا ديه بر ذمّه او هست يا خير؟
ج. اگر احتمال ضرر نمى‌‏داده، ولى بعداًمعلوم شده که روزه گرفتن براى جنين ضرر داشته، چه حکمى‌ دارد؟
ج) اگر با وجود خوف از ضررى که داراىمنشأ عقلايى است، روزه گرفته باشد و يا بعداً برايش معلوم شود که روزه براى وى يا براى جنين‌‏اش ضرر داشته، روزه‌‏اش صحيح نيست و قضاى آن بر او واجب است، ولى ثبوت ديه جنين متوقف بر اين است که ثابت شود فوت جنين مستند به روزه گرفتن وى است.

200. اگر روزه در ماه رمضان براى خودِ زن حامل يا شيرده ضرر دارد و اين ضررداشتن تا ماه رمضان سال بعد ادامه پيدا کند، آيا اين هم حکم بيمار را دارد و قضا ساقط است و پرداخت فديه کفايت مى‌‌کند؟

ج) حکم بيمار را دارد.

{در مورد حکم بیمار در مسائل بعدآمده است.}

فديه و كفاره تأخير زن باردار و شيرده

358. من به لطف خداوند متعال داراى فرزندى هستم که شيرخوار است. ان شاء اللهبه‌زودى ماه مبارک رمضان فرا خواهد رسيد. در حال حاضر مى‌‏توانم روزه بگيرم ولى در صورت روزه گرفتن، شيرم خشک خواهد شد. با توجه به اين‌که داراى بنيه ضعيفى هستم و کودکم هر ده دقيقه شير مى‌‏خواهد، چه وظيفه‌‏اى دارم؟

ج) اگر به دليل کم يا خشک شدن شيرتان بر اثر روزه،خوف ضرر بر طفل خود داشته باشيد، روزه‏تان را افطار کنيد، ولى براى هر روزى بايد يک مدّ طعام به فقير بدهيد و قضاى روزه را هم بعداً به‌جا آوريد.

359. آيا زنى كه به بچه شير مى‌‌دهد و روزه براى او ضرر دارد اگر روزه نگيردبعداً بايد كفاره نيز بدهد يا نه؟

ج) اگر خوف ضرر براى بچه باشد بايد به مقدار هر روزىکه روزه را افطار مى‌‌کند، يک مدّ طعام (تقريباً 750 گرم گندم يا نان يا برنج و يا مانند آن) به فقير بپردازد و روزه را نيز قضا کند. ولى اگر خوف ضرر براى خودش باشد حکم مريض را دارد.

360. اگر زن باردار يا شيرده، در صورت ترس بر خودش يا فرزندش روزه را ترككند و عذرش تا ماه رمضان آينده ادامه داشته باشد، آيا براى هر روز دو فديه بر آنان واجب است يا يك فديه كافى است؟

ج) با فرض استمرار عذرش تا ماه رمضان سال بعد، بيش ازيك فديه بر او واجب نيست.

361. زنى در دو سال متوالى در ماه مبارک رمضان حامله بوده و قدرت روزه گرفتندر آن ايام را نداشته است، ولى در حال حاضر توانايى روزه گرفتن را دارد، حکم او چيست؟ آيا کفّاره جمع بر او و اجب است يا فقط قضاى آن را بايد به جا آورد؟ تأخير او در قضاى روزه چه حکمى‌ دارد؟

ج) اگر بر اثر عذر شرعى روزه ماه رمضان را نگرفته،فقط قضا بر او واجب است، و اگر عذر او در خوردن روزه خوف از ضرر روزه بر جنين يا کودکش بوده، بايد علاوه بر قضا، براى هر روز يک مد طعام به عنوان فديه بپردازد، و اگر قضا را بعد از ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد، بدون عذر شرعى به تأخير انداخته، فديه ديگرى هم بر او واجب است يعنى بايد براى هر روز يک مد طعام به فقير بدهد.

362. زنى به علت باردارى و نزديکى وقت زايمان، نمى‌‏تواند روزه بگيرد و مى‌‏داندکه بايد آن‌ها را بعد از زايمان و قبل از ماه رمضان آينده قضا نمايد، اگر به‌طور عمدى يا غيرعمدى تا چند سال روزه نگيرد، آيا فقط کفّاره همان سال بر او واجب است يا آن‌که کفّاره تمام سال‌هايى که روزه را به تأخير انداخته، واجب است؟

ج) فديهتأخير قضاى روزه ماه رمضان هرچند به مدت چند سال هم به تأخير افتاده باشد، يک‌بار واجب است و آن عبارت است از يک مدّ طعام براى هر روزى، و فديه هم زمانى واجب مى‌‏شود که تأخير قضاى روزه ماه رمضان تا ماه رمضان ديگر بر اثر سهل‌انگارى و بدون عذر شرعى باشد، ولى اگر به‌خاطر عذرى باشد که شرعاً مانع صحّت‏ روزه است، فديه‌‏اى ندارد.

کفّاره روزه مريض

364. من حدود سه سال به علت بيمارى و مصرف قرص از روزه گرفتن معاف بوده‌ام وبه همين علت نمى‌‌توانستم قضاى روزه را بجا بياورم. فديه را نيز نپرداختم. اما امسال بحمدالله سلامتى حاصل شد و توانايى پرداخت فديه را نيز دارم مى‌‌خواستم ببينم در مورد سه سال گذشته وظيفه من چيست؟ (لازم به ذكر است كه قبلاً تحت تكفل پدر بوده‌ام اما از اول سال 84 استخدام شركتى شده‌ام.)

ج) براى روزه‌هايى که در ماهرمضان به جهت بيمارى افطار نموده و تا رمضان سال بعد هم اين بيمارى ادامه داشته، هر روز يک مدّ (حدود 750 گرم) طعام به عنوان فديه به فقير بپردازيد و قضاى آن روزه‌ها واجب نيست مگر ماه رمضان آخر در صورتى که پس از آن سلامتى حاصل و قدرت برگرفتن روزه‌هاى قضاى آن را داشته باشيد که در اين صورت اگر تا رمضان سال بعد، قضاى روزه‌ها را نگرفته باشيد علاوه بر دادن مدّ طعام بايد قضاى آن را نيز بگيريد.

365. مادرم تقريباً سيزده سال بيمار بود و به همين دليل نمى‌‏توانست روزهبگيرد. من دقيقاً اطلاع دارم که علت روزهنگرفتن او احتياج به مصرف دارو بوده است، اميدواريم ما را راهنمايى فرماييد که آيا قضاى روزه‌ها بر او واجب است؟

ج) اگر ناتوانى او از روزه گرفتن بر اثر بيمارى بوده،قضا ندارد.

366. كسى كه چند سال مريض بوده و نتوانسته روزه ماه رمضان و قضاى آن را بهجا آورد، تكليفش چيست؟

ج) در سالى كه بهبود يابد، اگر تا رمضان آينده بهمقدار قضا وقت داشته باشد، بايد قضاى سال آخر را به جا آورد؛ ولى قضاى سال‌‏هاى گذشته لازم نيست و تنها بايد براى هر روز، يك مد طعام به فقير بدهد.

مسئول پرداخت فديه زن بيمار

369. زنى به علت بيمارى از روزه گرفتن معذور است و قادر بر قضا کردن آن‌هاتا ماه رمضان سال آينده هم نيست، در اين صورت آيا کفّاره بر او واجب است يا بر شوهرش؟

ج) اگر افطار روزه ماه رمضان از جهت بيمارى و تأخيرقضاى آن هم از جهت ادامه بيمارى بوده است، براى هر روز يک مدّ طعام به عنوان فديه بر خود زن واجب است و چيزى بر عهده شوهرش نيست.

بر گرفته از سایت مقام معظم رهبری روحی له الفداء

http://www.leader.ir

امضای zmkawsar
یار خراسانی
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط مسجد عشاق ، Fateme135 ، سوسن آبی شیرکوه
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان