نظرسنجی: این احادیث تاثیری در شما داشت ؟؟؟؟؟
اری
خیر
[نمایش نتایج]
توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.

بانک جامع احادیث اعتقادی و اخلاقی
زمان کنونی: ۸-۲۲-۱۳۹۷, ۰۷:۴۰ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 333
بازدید: 258432

ارسال پاسخ 
بانک جامع احادیث اعتقادی و اخلاقی
۶-۱۸-۱۳۹۱, ۰۷:۱۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۸-۱۳۹۱ ۰۵:۵۵ عصر، توسط PeYROVaN.)
ارسال: #1
جدید بانک جامع احادیث اعتقادی و اخلاقی
در این بخش میخواهیم هر روز یک حدیث اعتقادی و اخلاقی بگیم
امام صادق(علیه‌السلام) در معنای عبادت فرمودند: عبادت سه جور است، مردمى هستند که خداوند را از ترس عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت بردگان ناتوان است و منشاش زبونى بردگى است. مردمى دیگر خداى تبارک و تعالى را به طلب ثوابش عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت اجیران است و منشا آن علاقه به اجرت است. مردمى دیگر خداى عزوجل را به خاطر محبتى که به او دارند عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت آزادگان و بهترین عبادت است.
اصول کافى(ج 2 ص 84 ح 5 باب العبادة)
امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: مردمی خداوند را به آن جهت عبادت می‏کنند که به ثوابش رغبت دارند؛ عبادت آنان عبادت تجارت ‏پیشگان است و خود نوعی تجارت است. قومی دیگر خداوند را از ترس بندگی می ‏کنند که عبادتشان عبادت بردگان است. قوم سومی هستند که خداوند را از در شکر عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت آزادگان است.

[b]نهج البلاغه فیض الاسلام(ص 1192 ح 229)

امام صادق(علیه‌‏السلام) فرمودند: مردم، خداوند را سه جور عبادت می ‏کنند، طبقه ‏ای او را به خاطر رغبتی که به ثوابش دارند عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت حریصان است و منشأ آن طمع است. جمعی دیگر او را از ترس آتش عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت بردگان و منشأش زبونی و ترس است. ولکن من خدای عزوجل را از این جهت عبادت می ‏کنم که دوستش دارم و این عبادت بزرگواران است که خداوند درباره ‏شان فرموده است: «و هم من فزع یومئذ آمنون- و ایشان در امروز از فزع ایمن ‌اند» (نمل/89) و نیز فرموده است: «قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله- بگو اگر خدا را دوست می ‌دارید پس پیروی من کنید تا خدا هم دوستتان بدارد» (آل عمران/31) پس هر کس خداوند عزوجل را دوست بدارد، خدا هم او را دوست می ‌دارد و هر کس خداوند دوستش بدارد، از ایمنان خواهد بود و این مقامی است مکنون و پوشیده که جز پاکان با آن تماس پیدا نمی ‏کنند.
علل الشرائع (ج 1 ص 12 ح 8 باب 8) و خصال (ص 188 ح 259) و امالى صدوق (ص 41 ح 4 طبع بیروت)[/b]

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط meraj1404 ، PeYROVaN ، compute_computer ، faateme-313 ، 786taha ، farzaneh ، منم گدای فاطمه... ، MoBaReZ ، MYNK ، منتظر موعود ، sahel ، پ مثل پیروان موعود ، عطیه سادات ، نگار 24 ، moosavi ، گلنـــاز ، حق باور ، مجنون العباس ، فتوحات مکیه ، خادم المهدی عج
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۳:۲۰ عصر
ارسال: #31
RE: بانک جامع احادیث اعتقادی و اخلاقی
رسول خدا صلی الله علیه و آله:
اَلرّوحُ وَ الرّاحَةُ وَ الفَلَجُ وَ الفَلاحُ وَ النَّجاحُ وَ البَرَكَةُ وَ العَفوُ وَ العافيَةُ وَ المُعافاةُ وَ البُشرى وَ النَّصرَةُ وَ الرِّضا وَ القُربُ وَ القَرابَةُ وَ النَّصر وَ الظَّـفَرُ وَ التَّمكينُ وَ السُّروُر وَ المَحَبَّةُ مِنَ اللّه‏ِ تَبارَكَ وَ تَعالى عَلى مَن اَحَبَّ عَلىَّ بنَ اَبى طالِبٍ عليه‏السلام وَ والاهُ وَ ائتَمَّ بِهِ وَ اَقَرَّ بِفَضلِهِ وَ تَوَلَّى الأَوصياءَ مِن بَعدِهِ وَ حَقٌ عَلَىَّ اَن اُدخِلَهُم فى شَفاعَتى وَ حَقٌ عَلى رَبّى اَن يَستَجيبَ لى فيهِم وَ هُم اَتباعى وَ مَن تَبِعَنى فَاِنَّهُ مِنّى؛[/font]

آسايش و راحتى، كاميابى و رستگارى و پيروزى، بركت و گذشت و تندرستى و عافيت، بشارت و خرّمى و رضايتمندى، قرب و خويشاوندى، يارى و پيروزى و توانمندى، شادى و محبّت، از سوى خداى متعال، بر كسى باد كه على بن ابى طالب را دوست بدارد، ولايت او را بپذيرد، به او اقتدا كند، به برترى او [font=Tahoma]اقرار نمايد، و امامانِ پس از او را به ولايت بپذيرد. بر من است كه آنان را در شفاعتم وارد كنم. بر پروردگار من است كه خواسته مرا درباره آنان اجابت كند. آنان پيروان من هستند و هر كه از من پيروى كند، از من است.
بحارالأنوار، ج 27، ص 92

امضای PeYROVaN
فلقٍ ناس کــلیــد نــصـر(ظهور)است...

ما می خواهیم علی اکبر های امام زمانمان باشیم...
 سپاس شده توسط راکعه ، تمام سایبری ، mahdy30na
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۳:۲۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۱۱-۱۳۹۱ ۱۰:۰۹ عصر، توسط راکعه.)
ارسال: #32
بسم الله الرحمن الرحیم

اَوحَی الله تَعالی اِلَی مُوسی(ع):
اَن یا مُوسی لا تَرکَنَنَّ اِلی حُبِّ الدُنیا فَلَن تَاتینِی بِکَبیرَةٍ هِیَ اَشَدُّ مِنها.[/b]

[b]خداوند به موسی (ع) وحی کرد:

ای موسی!
به دوستی دنیا دل مبند که هرگز گناه بزرگی مرتکب نخواهد شد که از اعتماد به دنیا بزرگ تر باشد.

مجموعه ورّام؛ج 1؛ص 134.

امضای راکعه
همه مسئولان باید در تصمیم گیریها و موضع گیریهای خود سه مؤلفه بزرگ را مد نظر داشته باشند: 1- آرمانها و اهداف 2- راهبردهای عمومی و كلی و 3- واقعیات.
(رهبر معظم انقلاب)
 سپاس شده توسط تمام سایبری ، PeYROVaN ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۳:۲۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۱۱-۱۳۹۱ ۰۳:۲۶ عصر، توسط تمام سایبری.)
ارسال: #33
بسم الله الرحمن الرحیم

[B] حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند:
إذا حُشِرتُ يَومَ القِيامَةِ أشفَعُ عُصاةَ اُمَّةِ النَّبِيِّ صلی الله علیه وآله؛
[/b]
آن گاه كه در روز قيامت برانگيخته شوم، گناهكاران امّت پيامبر اسلام را شفاعت خواهم كرد.
إحقاق الحقّ: ج 19، ص 129

رسول خدا صلی الله علیه و آله:

اَلرّوحُ وَ الرّاحَةُ وَ الفَلَجُ وَ الفَلاحُ وَ النَّجاحُ وَ البَرَكَةُ وَ العَفوُ وَ العافيَةُ وَ المُعافاةُ وَ البُشرى وَ النَّصرَةُ وَ الرِّضا وَ القُربُ وَ القَرابَةُ وَ النَّصر وَ الظَّـفَرُ وَ التَّمكينُ وَ السُّروُر وَ المَحَبَّةُ مِنَ اللّه‏ِ تَبارَكَ وَ تَعالى عَلى مَن اَحَبَّ عَلىَّ بنَ اَبى طالِبٍ عليه‏السلام وَ والاهُ وَ ائتَمَّ بِهِ وَ اَقَرَّ بِفَضلِهِ وَ تَوَلَّى الأَوصياءَ مِن بَعدِهِ وَ حَقٌ عَلَىَّ اَن اُدخِلَهُم فى شَفاعَتى وَ حَقٌ عَلى رَبّى اَن يَستَجيبَ لى فيهِم وَ هُم اَتباعى وَ مَن تَبِعَنى فَاِنَّهُ مِنّى؛

آسايش و راحتى، كاميابى و رستگارى و پيروزى، بركت و گذشت و تندرستى و عافيت، بشارت و خرّمى و رضايتمندى، قرب و خويشاوندى، يارى و پيروزى و توانمندى، شادى و محبّت، از سوى خداى متعال، بر كسى باد كه على بن ابى طالب را دوست بدارد، ولايت او را بپذيرد، به او اقتدا كند، به برترى او اقرار نمايد، و امامانِ پس از او را به ولايت بپذيرد. بر من است كه آنان را در شفاعتم وارد كنم. بر پروردگار من است كه خواسته مرا درباره آنان اجابت كند. آنان پيروان من هستند و هر كه از من پيروى كند، از من است. بحارالأنوار، ج 27، ص 92
 سپاس شده توسط راکعه ، PeYROVaN ، mahdy30na ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۳:۵۳ عصر
ارسال: #34
امام على عليه السلام :
اُذكُرُوا اللّه ذِكراخالِصاتَحيَوابِهِ أَفضَلَ الحَياةِ وَتَسلُكوابِهِ طُرُقَ النَّجاةِ؛ خدا را خالصانه ياد كنيد تا بهترين زندگى را داشته باشيد و با آن راه نجات و رستگارى را به پيماييد. بحارالأنوار، ج78، ص39، ح16

امضای PeYROVaN

سپاس شده توسط تمام سایبری ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۳:۵۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۱۱-۱۳۹۱ ۰۴:۰۰ عصر، توسط تمام سایبری.)
ارسال: #35
امام سجاد عليه السلام :

يا مَن ذِكرُهُ شَرَفٌ لِلذّاكِرينَ وَيا مَن شُكرُهُ فَوزٌ لِلشّاكِرينَ وَيا مَن طاعَتُهُ لِلمُطيعينَ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاشغَل قُلوبَنا بِذِكرِكَ عَن كُلِّ ذِكرٍ؛
اى آن كه يادش مايه شرافت و بزرگى ياد كنندگان است و اى آن كه سپاسگزاريش موجب دست يافتن سپاسگزاران (بر نعمتها) است و اى آن كه فرمانبرداريش سبب نجات فرمانبرداران است، بر محمد و آل او درود فرست و با ياد خود دلهاى ما را از هر ياد ديگرى بازدار. صحيفه سجاديه، دعاى 11

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

يَقولُ اللّه عَزَّوَجَلَّ إِذ كانَ الغالِبُ عَلَى العَبدِ الاِشتِغالُ بى، جَعَلتُ بُغيَتَهُ وَلَذَّتَهُ فى ذِكرى فَإذا جَعَلتُ بُغيَتَهُ وَلَذَّتَهُ فى ذِكرى عَشَقَنى وَعَشَقتُهُ فَإِذا عَشَقَنى وَعَشَقتُهُ رَفَعتُ الحِجابَ فيما بَينى وَبَينَهُ وَصَيَّرتُ ذلِكَ تَغالُبَاَ عَلَيهِ لايَسهو إِذا سَهَا النّاسُ اُولئِكَ كَلامُهُم كَلامُ النبياءِ اُولئِكَ البطالُ حَقّا؛
خداى عزوجل مى فرمايد: هرگاه ياد من بر بنده ام غالب شود، خواهش و خوشى او را در ياد خود قرار دهم و چون خواهش و خوشى او را در ياد خود قرار دهم عاشق من شود و من نيز عاشق او گردم و چون عاشق يكديگر شديم حجاب ميان خود و او را بر دارم و عشق خود را بر جان او چيره گردانم، چندان كه مانند مردم دچار سهو و غفلت نمى شود، سخن اينان سخن پيامبران است، اينان براستى قهرمانند. كنزالعمال، ج1، ص433، ح1872
 سپاس شده توسط PeYROVaN
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۲ عصر
ارسال: #36
امام على عليه السلام :اَلذِّكرُ يونِسُ اللُّبَّ وَيُنيرُ القَلبَ وَيَستَنزِلُ الرَّحمَةَ؛ ياد خدا عقل را آرامش مى دهد، دل را روشن مى كند و رحمت او را فرود مى آورد.غررالحكم، ج2، ص66، ح1858

امضای PeYROVaN

سپاس شده توسط تمام سایبری ، شیدا ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۴ عصر
ارسال: #37
امام صادق عليه السلام : فى قَولِهِ تَعالى: (لَذِكرُ اللّه أَكبَرُ) ـ : ذِكرُ اللّه عِندَ ما أَحَلَّ وَحَرَّمَ؛
درباره آيه «ياد خدا بزرگتر است» ـ : به ياد خدا بودن در هنگام روبه رو شدن با حلال و حرام. 1نورالثقلين، ج4، ص162، ح6
 سپاس شده توسط شیدا ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۵ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۱۱-۱۳۹۱ ۰۴:۰۷ عصر، توسط mahdy30na.)
ارسال: #38
[تصویر:  09501169365540339013.gif]

[b]كُلُّ بِناءٍ ليسَ بِكَفافٍ فهُو وبالٌ على صاحِبهِ يَومَ القِيامَةِ .

امام صادق عليه‏السلام :

هر بنايى كه بيش از نياز باشد ، در روز قيامت وبال گردن صاحب اوست .

الكافي : 6 / 531 / 7 منتخب ميزان الحكمة : 276
[/b]
[تصویر:  12880788756293425387.gif]

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
 سپاس شده توسط شیدا ، PeYROVaN ، تمام سایبری ، farzaneh
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۷ عصر
ارسال: #39
امام رضا علیه السلام:
لا تَدعُوا العَمـلَ الصّالِـحَ وَ الاِجتهادَ فِى العِبادَةِ اتِّکالاً عَلى حُبِّ آلِ مُحَمدٍ (ص) وَ لا تَدعُوا حُبَّ آلِ مُحَمـدٍ (ص) لامرِهـم اِتِّکـالاً عَلـى العِبـادَةِ فَـاِنَّـهُ لایَقـبَلُ اَحـدَهُـمـا دونَ الآخَر؛
مبادا اعمال نیک را به اتکاى دوستى آل محمد (ص) رها کنید، مبادا دوستى آل محمد (ص) را به اتکاى اعمال صالح از دست بدهید، زیرا هیچ کدام از ایـن دو ، به تنهایى پذیرفته نمى شود.
(بحارالانوار، ج78، ص348)

امضای PeYROVaN

سپاس شده توسط شیدا ، تمام سایبری
۱۱-۱۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۹ عصر
ارسال: #40
امام صادق علیه السلام:

اِعرِفُوا مَنازِلَ النّاسِ مِنّا عَلى قَدرِ رِوايَتِهِم عَنّا.

منزلت مردم را در نزد ما، از اندازه روايتشان از ما بشناسيد.
بحارالأنوار - ج 2 - ص 150 میزان الحکمة ج2-ص517-ح3503
 سپاس شده توسط farzaneh
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان