نظرسنجی: چه مقدار در باره وهابیت میدونی؟
هیچی
تو تالار یاد گرفتم
قبلا مطالعه داشتم
سایر موارد
[نمایش نتایج]
توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.

درباره وهابیت چی میدونی؟
زمان کنونی: ۱۲-۳-۱۳۹۶, ۱۲:۴۸ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: MMPN
پاسخ: 34
بازدید: 17033

ارسال پاسخ 
درباره وهابیت چی میدونی؟
۱۲-۷-۱۳۹۲, ۱۰:۰۰ صبح
ارسال: #1
درباره وهابیت چی میدونی؟
بسم الله الرحمن الرحیم
از اسم پست معلومه کهچی میخوام از شما
 هر چی میدونی درباره وهابیت  و سلفی ها میدونین بگین تا بدونیم و به بقیم بگیم که چیا بلدیم
فقط دوستان دقت کنن هر حرفی میزنن اگه سند داشتن باید با سند بگن و از توهین هم بپرهیزن.

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط منتظر موعود ، MYNK ، MoBaReZ ، softwar officer ، منم گدای فاطمه... ، مسجد عشاق
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
۱-۱-۱۳۹۳, ۱۰:۱۷ صبح
ارسال: #21
RE: درباره وهابیت چی میدونی؟
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب زيني دحلان - از علماي شافعي مذهب و مفتي مکه مکرمه و متوفاي 1304، دو کتاب عليه وهابيت نوشته است و - در کتاب الدرر السنية، ص64 مفصّل مطرح مي‌کند که:
وهابيت، تمام مسلمانان را مشرک و کافر مي‌دانستند و شرط ورود به وهابيت، شهادت و گواهي مجدد بر وحدانيت خداوند و رسالت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و شرک خودشان (قبل از ورود به وهابيت) مي‌دانستند.
دريادار سرتيپ ايوب صبري - از شخصيت‌هاي برجسته نظامي دولت عثماني - صراحت دارد:
در عصري که وهابيت در عربستان سعودي در منطقه رياض ظهور کردند، فتوا دادند بر کفر تمام مسلمانان، به‌ويژه نوه محمد بن سعود رسما اعلام کرد: اگر بخواهيم فرهنگ وهابيت را منتشر کنيم، هيچ راه گريزي نداريم جز اين‌که علماي اهل سنت را از بين ببريم. مادامي که اين علماي اهل سنت و آنهايي که دم از شريعت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي‌زنند، در جامعه هستند، ما نمي‌توانيم فرهنگ وهابيت را تا قلب بغداد برسانيم.
اگر کسي معتقد به صداقت محمد بن عبد الوهاب باشد، بايد ناگزير ملتزم به کفر جناب امام شافعي باشد، چون محمد بن عبد الوهاب صراحت دارد:
هر کس بين خود و خدا، واسطه قرار بدهد، کافر و مرتد است.
70٪‌ از علماي اهل سنت که عليه وهابيت کتاب نوشته‌اند، از علماي شافعي هستند. چون تضاد ميان شافعي‌ها و وهابيت بيش از وهابيت با ديگر مذاهب است. مثلا :
يکي از شخصيت‌هاي برجسته معاصر ابن‌تيميه - تئورسين و بزرگ نظريه‌پرداز وهابيت -، جناب ذهبي است که از او به امام الجرح و التعديل تعبير مي‌کنند. ايشان در نامه‌اي که به ابن‌تيميه مي‌نويسد، ماهيت ابن‌تيميه و پيروان ابن‌تيميه و وهابيت را کاملا معرفي مي‌کند و مي‌نويسد:
يا خيبة! من اتبعك فإنه معرض للزندقة و الإنحلال، ... ، فهل معظم أتباعك إلا قعيد مربوط خفيف العقل؟ أو عامي كذاب بليد الذهن؟ أو غريب واجم قوي المكر؟ أو ناشف صالح عديم الفهم؟ فإن لم تصدقني ففتشهم و زنهم بالعدل، ... ، و أعداؤك و الله فيهم صلحاء و عقلاء و فضلاء، كما أن أولياءك فيهم فجرة و كذبة و جهلة و بطلة و عور و بقر ... .
اي بيچاره! هر کس از تو متابعت کند، در پرتگاه کفر و زندقه قرار گرفته است. آيا نه اين است که عمده پيروان تو، عقب‌مانده و گوشه‌گير و سبک‌عقل هستند؟ يا دروغگو و کودن و بيگانه هستند؟ يا نه اين است که افراد مکار و خشک و ظاهر الصلاح و فاقد فهم و شعور هستند؟ اگر سخن مرا قبول نداري، پيروان خود را امتحان کن و با ترازوي عدالت، اينها را بسنج. به خدا سوگند! در ميان کساني که با تو عداوت و دشمني دارند، افراد صالح و خردمند و فاضل هستند. چنانچه در ميان دوستان تو، افراد فاجر و دروغگو و ... هستند.
الإعلان بالتوحيد، ص77 - تكملة السيف الصقيل، ص218
جناب ابن حجر عسقلاني - از استوانه‌هاي علمي اهل سنت و شافعي مذهب و متوفاي 852 هجري - در کتاب الدرر الکامنة مي‌گويد:
و افترق الناس فيه شيعا، منهم من نسبه إلى التجسيم ...، منهم من ينسبه إلى الزندقة، لقوله: إن النبي صلى الله عليه و سلم لا يستغاث به، لأن في ذلك تنقيصا و منعا من تعظيم رسول الله صلى الله عليه و سلم ... .
اهل سنت - عالِم و غير عالِم - در مورد ابن‌تيميه، سه نظر دارند:
بعضي‌ها ابن‌تيميه را مجسِّم مي‌دانند؛ چون او معتقد به جسمانيت خداوند است. بعضي‌ها مي‌گويند که ابن‌تيميه زنديق است؛ زيرا مي‌گويد که نبايد به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) استغاثه شود و اين، تنقيصي در جايگاه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است.
اگر نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و اميرالمؤمنين (عليه السلام) و امام رضا (عليه السلام) به داد مردم مي‌رسند و مشکلات مردم را بر طرف مي‌کنند و از خداي عالم براي مردم، طلب مغفرت و قضاي حاجت مي‌کنند، تمامي اينها، به اذن الله است و با قدرتي است که خداي عالم در اختيار آنها قرار داده است. همان قدرتي که خدا در اختيار حضرت عيسي (عليه السلام) و حضرت موسي (عليه السلام) قرار داده است و در اختيار آصف بن برخيا قرار داده است که در يک چشم بر هم زدن، تمام مجموعه تشکيلات بلقيس را از صدها فرسخي، نزد حضرت سليمان (عليه السلام) مي‌آورد. همان اختياري است که خداوند به حضرت مريم (سلام الله عليها) داده است.
ابن حجر در ادامه مي‌گويد:
و منهم من ينسبه إلى النفاق، لقوله في علي ما تقدم و لقوله إنه كان مخذولا حيثما توجه و إنه حاول الخلافة مرارا فلم ينلها و إنما قاتل دون الرياسة لا للديانة ... ، علي أسلم صبيا و الصبي لا يصح إسلامه.
بعضي مي‌گويند که ابن‌تيميه، منافق بوده است؛ چون ابن‌تيميه مي‌گويد که علي - عليه السلام - در 17 جا، خطا کرده و - نستجير بالله - برخلاف کتاب خدا عمل کرده است و علي - عليه السلام - تمام جنگ‌هايش براي رياست‌طلبي بود نه ديانت‌خواهي و وقتي علي - عليه السلام - اسلام آورد، بچه بود و اسلام آوردن بچه، صحيح نيست.
الدرر الكامنة لابن حجر العسقلاني، ج1، ص155
اين، سخن علماي شيعه نيست، سخن ابن حجر عسقلاني است که نقل مي‌کند و هيچگونه نقد و اعتراض و تحليل و ردّي به اين سخن ندارد.
ابن حجر مي‌گويد که پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) گفته:
علي را جز منافقين، دشمن نمي‌دارند.
اين دشمني ابن‌تيميه با حضرت علي (عليه السلام)، نشانه نفاق اوست.
ابن حجر هيثمي - از بزرگان شافعي مذهب که شافعي‌ها به وجود او افتخار مي‌کنند - وقتي به ابن‌تيميه مي‌رسد، با صراحت مي‌گويد:
ابن تيمية عبد خذله الله و أضله و أعماه و أصمه و أذله و بذلك صرح الأئمة الذين بيّنوا فساد أحواله و أهل عصرهم و غيرهم من الشافعية و المالكية و الحنفية.
ابن‌تيميه، بنده‌اي است که خداوند او را خوار و گمراه و کور و کر و ذليل گردانيده و پيشوايان اهل سنت بر فساد افکار ابن‌تيميه، تصريح دارند و ... .
الفتاوى الحديثية لابن حجر المكي الهيثمي، ص86

تلخیصی از بیانات ایت الله دکتر حسینی قزوینی در شبکه جهانی ولایت...
http://www.velayattv.com

امضای MoBaReZ
چنگ دل آهنگ دلکش میزند
ناله عشق است و آتش می زند

السلام ای شاه تشنه یا قتیل العبرات

یا حسین
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط منتظر موعود ، ریحانه الحسین ، منم گدای فاطمه... ، mahdy30na
۵-۱۴-۱۳۹۳, ۰۱:۳۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۱۴-۱۳۹۳ ۱۱:۵۳ عصر، توسط منتظر موعود.)
ارسال: #22
بسم الله الرحمن الرحیم

ابن تیمیه یه کتاب داره به اسم " منهاج السنة " که متأسفانه داعشی ها و تکفیری ها این کتاب رو بیشتر از قرآن قبول دارن و می پرستن این کتاب رو .

- ابن تیمیه معتقد هست که یهود و مسیحیت و اسلام (شیعه ) در نکاتی با هم مشترکند : مثلا مسیحیت قائل به تثلیث هستند و شیعیان هم ائمه رو می پرستند و برای اونها مقام الوهیت قائلند !!13
- ابن تیمیه معتقد است که همانطور که تورات تحریف شده ، قرآن هم تحریف شده !!13
- ابن تیمیه معتقد است که شیعیان نماز جماعت و جمعه را برگزار نمی کنند !!13
- ابن تیمیه معتقد است که اگر کسی به قصد زیارت قبر پیامبر به مدینه برود ،‌سفر او سفر معصیت است !!13

امضای منتظر موعود
[تصویر:  do.php?img=1128]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط ریحانه الحسین ، منم گدای فاطمه... ، mahdy30na
۵-۱۴-۱۳۹۳, ۱۱:۳۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۱۴-۱۳۹۳ ۱۱:۳۴ عصر، توسط mahdy30na.)
ارسال: #23
بسم الله الرحمن الرحیم
این کتاب منهاج السنه ( منهاج البدعه ) برای رد  کتاب منهاج الکرامه علامه حلی نوشت.
بعضی ز مواردی که منتظر موعود نوشتند:
... وَكَذَلِكَ الرَّافِضَةُ، وَالْيَهُودُ حَرَّفُوا التَّوْرَاةَ، وَكَذَلِكَ الرَّافِضَةُ حَرَّفُوا الْقُرْآنَ، ... منهاج السنه ج 1 ص 25
همان گونه‌اي كه يهودي‌ها معتقد به تحريف تورات هستند شيعه هم معتقد به تحريف قرآن است .
بر فرض که شیعه چنین اعتقلدی داشته باشد که قران تحریف شده ، لو فرض
چطور میشه که اولین کسانی که ادعای تحریف قران داشتن از صحابی جلیل القدر نبی اکرم بودن؟
صحيح البخاري - كتاب الأحكام - باب الشهادة تكون عند الحاكم في ولايته القضاء أو قبل ذلك للخصم
 6749 - باب الشهادة تكون عند الحاكم في ولايته القضاء أو قبل ذلك للخصم : وقال شريح القاضي : وسأله إنسان الشهادة فقال : إئت الأمير حتى أشهد لك وقال عكرمة : قال عمر لعبد الرحمن بن عوف : لو رأيت رجلاًًً على حد زنا أو سرقة وأنت أمير فقال : شهادتك شهادة رجل من المسلمين قال : صدقت قال عمر : لولا أن يقول الناس زاد عمر في كتاب الله لكتبت آية الرجم بيدي وأقر ماعز عند النبي (ص) بالزنا أربعاًًً فأمر برجمه ولم يذكر أن النبي (ص) أشهد من حضره ، وقال حماد : إذا أقر مرة عند الحاكم رجم وقال : الحكم أربعاًًً.
احتمالا که حتما ، نور اهل بیت چشم ایشون رو کور کرده  اینارو ندیده ، البته منابع معتبر زیاده فقط یدونه اوردم که اهل سنت رنجیده خاطر نشن . تو خود بخاری بیش از 10 مورد از این دسته روایات هست
باز هم
ابن تیمیه در کتاب خود به نام «الرد علی الاخنایی» درباره سفر به قصد زیارت قبر پیامبر گوید:
«لا یقصد السفر الی القبر (النبی) دون المسجد الا جاهل او کافر»
همچنین در کتاب «مجموعه الرسائل الکبری» در رساله سوم می گوید:
«لو نذر ناذر زیاره قبر النبی لم یجب علیه لان السفر لزیاره قبر النبی منهیّ عنه»
ابن تیمیه در کتاب التوسل و الوسیله می گوید:
«همه احادیث قبر پیامبر ضعیف و غیر قابل اعتماد است. لذا صاحبان صحاح و سنن هیچ یک از این احادیث را نقل نکرده اند و تنها کسانی نقل کرده اند که کارشان نقل احادیث ضعیف است مانند دارقطنی، بزاز و دیگران»
مطلب زیاده ولی زمان کم
هر زمان هم به متنها شک کردین بگین تا تصویر خود کتااب رو هم براتون قرار بدم.
البته تذکر لازم هست که بگم بعضی وقتا ممکنه در بعضی چاپها شماره صفحه مختلف باشه.
 امام أحمد بن محمد بن علي بن حجر الهيتمي (المتوفى: 974هـ). در کتاب « الفتاوی الحدیثیة »
وإياك أن تصغى إلى ما في كتب ابن تيمية وتلميذه ابن قيم الجوزية وغيرهما ممن اتخذ إلهه هواه وأضله الله على علم وختم على سمعه وقلبه وجعل على بصره غشاوة فمن يهديه من بعد الله، وكيف تجاوز هؤلاء الملحدون الحدود، وتعدوا الرسوم وخرقوا سياج الشريعة والحقيقة، فظنوا بذلك أنهم على هدى من ربهم وليسوا كذلك، بل هم على أسوأ الضلال وأقبح الخصال وأبلغ المقت والخسران وأنهى الكذب والبهتان فخذل الله متبعهم وطهر الأرض من أمثالهم ... ». { الفتاوی الحدیثیة : 148 }

و بپرهیز از گوش سپردن به آنچه در کتاب های ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم جوزی و غیر این دو نفر است از افرادی که هوای نفسشان را خدای خود قرار داده و خداوند آنان را گمراه کرده است و بر گوش و قلبشان ختم زده و بر چشمشان پرده قرار داده پس چه کسی بعد از خدا می تواند آن را هدایت کند؟! و چگونه این ملحدان حدود را تجاوز کرده و پرده شریعت و حقیقت را دریده اند و گمان کرده اند که بر هدایتی از پروردگارند و حال آنکه این چنین نیست بلکه اینان بر بدترین گمراهی و زشت ترین خصال و منهی خسران و نهایت کذب و بهتان اند. پس خداوند پیروانشان را مخذول کند و زمین را از امثالشان پاک کند ... »

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط منتظر موعود ، منم گدای فاطمه...
۶-۱۳-۱۳۹۳, ۰۵:۲۹ عصر
ارسال: #24
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
دوستان گروه تحقیق یه نکته بگن که بدونیم این بحث داره خاک نمیخوره
درباره وهابیت دیگه چی میدونی؟
اقا یه چی بگم یکم ناراحت بشید
همش میگن که شیعه ام المومنین عایشه رو توهین میکنه
اخرشم مدرک ارایه ندادن اینا
حالا یه چی بگم یکم ناراحتی بیشتر بشه100
شیخ مرتضی زبیدی عالم بزرگ اهل سنت و مؤلف کتاب  “تاج العروس”  در کتاب دیگر خویش که تحت عنوان  “اتحاف السادة المتقین” است از شعبی چنین نقل کرده است:
در از شعبی نقل می‌کند که :
زمانی که وقت فوت عایشه رسید  او پیراهنی را که از رسول خدا به جای مانده بود، به اطرافیانشان داده و گفتند : این پیراهن را بر روی سینه‌ام گذاشته و همراهم دفن کنید امیدوارم که به برکت این پیراهن از عذاب قبر نجات بیابم
دعت بخرقة من قمیص رسول الله صلى الله علیه وسلم فقالت: ضعوا هذه على صدری وادفنوها معی لعلی أنجو بها من عذاب القبر.

[تصویر:  do.php?img=1522]

البته قبل از پایان ماجرا توجه شما مخاطب گرامی را به کلام بن باز مفتی بزرگ وهابی پیرامون توسل جلب می‌کنم ( ایشون رو که دیگه همه میشناسین - راسی ایشون مثل اینکه اعتقادم داشت جهان دور زمین میچرخه و زمین مرکز عالم هست -)
این کلام(یاری‌خواهی از پیامبر) شرک بزرگی است  و معنای آن طلب یاری از پیامبر است و علماء و اصحاب و تابعین جمعاً گفته‌اند که استغاثه به اموات انبیاء و دیگران وغائبین و ملائکه و جن و بت‌ها و سنگ‌ها و ستارگان و این‌گونه مواردی شرک بزرگ است

حكم طلب المدد من الرسول
سؤال:
نسمع أقواما ينادون مدد يا رسول الله، أو مدد يا نبي، فما الحكم في ذلك؟
جواب:
هذا الكلام من الشرك الأكبر، ومعناه طلب الغوث من النبي - صلى الله عليه وسلم - وقد أجمع العلماء من أصحاب النبي صلى الله عليه وسلم - رضي الله عنهم - وأتباعهم من علماء السنة على أن الاستغاثة بالأموات من الأنبياء وغيرهم، أو الغائبين من الملائكة أو الجن وغيرهم، أو بالأصنام والأحجار والأشجار أو بالكواكب ونحوها من الشرك الأكبر، لقول الله عز وجل: {وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا} (1) وقوله سبحانه: {ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مَا يَمْلِكُونَ مِنْ قِطْمِيرٍ} (2) {إِنْ تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءَكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ} (3)
وقول الله عز وجل: {وَمَنْ يَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لَا بُرْهَانَ لَهُ بِهِ فَإِنَّمَا حِسَابُهُ عِنْدَ رَبِّهِ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ} (4)
(4) سورة المؤمنون الآية 117
مجموع فتاوی ج۹ ص۴۱۶ - البته من تو برنامه خودم جلد 7 و صفحه 416 - [تصویر:  do.php?img=1521] دیگه وقت نکردم خود کتابشو از صفحش تصویر بگیرم.
آیا این کلام  مشرک معرفی کردن عایشه نیست؟؟؟37

منبع : گفتگوی آرام میان شیعه و سنی28 با افزودن مطالبی مکمل توسط گروه پژوهش

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه...
۶-۱۷-۱۳۹۳, ۱۱:۲۵ عصر
ارسال: #25
بسم الله الرحمن الرحیم
در تشييع جنازه ابن تيميه، جمعيت انبوهي شرکت کردند و راه‌بندان شد. با اين حال، مردم از راه دور مي‌آمدند و بر تعداد جمعيت افزوده مي‌شد. مردم دستارها و عمامه‌هاي خويش را براي تبرک بر روي جنازه‌وي مي‌انداختند تا اينکه از شدت ازدحام و علاقه مردم به او، تابوتش شکست. آنان آب غسل جنازه‌اش را براي تبرک مي‌خوردند. سدر اضافي غسل دادنش را خريدند و ميان خود تقسيم کردند. ريسماني را آغشته به جيوه روي جسدش براي دفع شپش گذاشته بودند که اين ريسمان را به يکصدوپنجاه درهم خريدند.
محمد بن احمد مقدسى در كتاب العقود الدرية من مناقب شيخ الإسلام أحمد بن تيمية علاه بر نقل مطلب ابن كثير اضافه مي‌كند كه مردم دستمال‌ها و عمامه‌هاى خود به منظور تبرك روى جنازه او مي‌انداختند و همچنين زنان مردان، جنازه ابن تيميه را به عنوان تبرك مي‌بوسيدند:
وحضر جمع إلى القلعة فأذن لهم في الدخول وجلس جماعة قبل الغسل وقرأوا القرآن وتبركوا برؤيته وتقبيله ثم انصرفوا جماعة من النساء ففعلن مثل ذلك ثم انصرفن
واقتصر على من يغسل ويعين في غسله فلما فرغ من ذلك أخرج وقد اجتمع الناس بالقلعة والطريق إلى جامع دمشق وامتلأ الجامع وصحنه والكلاسة وباب البريد وباب الساعات إلى اللبادين والفوارة
وحضرت الجنازة في الساعة الرابعة من النهار أو نحو ذلك ووضعت في الجامع والجند يحفظونها من الناس من شدة الزحام وصلى عليه أولا بالقلعة تقدم في الصلاة عليه الشيخ محمد بن تمام ثم صلى عليه بجامع دمشق عقيب صلاة الظهر وحمل من باب البريد واشتد الزحام وألقى الناس على نعشه مناديلهم وعمائمهم للتبرك ...
وحضرها نساء كثير بحيث حزرن بخمسة عشر ألفا ... .
جماعتى از مردم جلوى قلعه (اى كه ابن تيميه در آن زندانى بود) جمع شده بودند، به همه آن‌ها اجازه ورود داده شد، جماعتى از مردم قبل از غسل ابن تيميه در آن جا نشسته بودند و قرآن مي‌خواندند و به ديدن جنازه و بوسيدن او تبرك مي‌كردند؛ سپس جماعتى از زنان نيز همين كار را انجام دادند (با بوسيدن و ديدن ابن تيميه تبرك كردند) و سپس بازگشتند.
خيلى زود او را غسل دادند و به يكديگر براى اين كار كمك كردند؛ بعد از پايان غسل دادن خارج شدند؛ در حالى كه جماعى از مردم در قلعه و مسير مسجد جامع دمشق جمع شده بودند و خود مسجد جامع ، صحن، ايوان، دروازه بريد و دروازه ساعت و ... از مردم مملو شده بود.
جنازه را در ساعت چهار بعد از ظهر آوردند و در مسجد جامع گذاشتند؛ در حالى كه نيروهاى انتظامى جنازه را از مردم و شدت ازدحام آن‌ها حفاظت مي‌كردند. بار او در قلعه به جنازه او نماز خواندند و شيخ محمد بن تمام بر ديگران سبقت گرفت؛ سپس در مسجد جامع و پس از نماز ظهر بر جنازه‌اش نماز خواندند و از دروازه بريد او را حمل كردند؛ در حالى ازدحام زيادى شده بود، مردم بر جنازه او دستمال‌ها و عمامه‌هاى خود را به منظور تبرك مي‌انداختند .. .
العقود الدرية من مناقب شيخ الإسلام أحمد بن تيمية ، 226-227
متن از کتاب البدایه و نهایه ابن کثیر
[تصویر:  2.jpg]
[تصویر:  3.jpg]

[تصویر:  4.jpg]

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، مسجد عشاق
۶-۱۸-۱۳۹۳, ۰۱:۴۲ عصر
ارسال: #26
بسم الله الرحمن الرحیم
زیارت قبور سائر انبیاء الهی ،ائمه علیهم السلام،علما و صالحین نیز همانند زیارت قبر پیامبر اکرم ص مشروع و جایز می باشد زیرا خود پیامبر ص به زیارت قبور می رفتند و مسلمانان را نیز به این عمل ترغیب می کردند.کشف الارتیاب فی اتباع محمدبن عبدالوهاب:ص 440 الباب ثالث. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • بنا به گواهی تاریخ ،رسول گرامی اسلام ص به زیارت قبر مادر بزرگوارشان حضرت آمنه می رفتنتد.مسلمانان نیز در طول تاریخ به تبعیت از رسول گرامی اسلام ص پرداخته و به زیارت قبور می رفتند.

1-بریده بن حصیب می گوید:پیامبر اکرم ص فرمودند :شما را از زیارت قبور نهی می کردم.خداوند به من اجازه داد قبر مادرم را زیارت کنم .شما نیز قبور را زیارت کنید ؛زیرا زیارت قبور ،شما را به یاد آخرت می اندازد.ترمذی.الجامع الصحیح معروف به سنن ترمذی:ج3 ص 370. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • ترمذی پس از نقل این حدیث می نویسد:علما به این حدیث عمل می کنند و برای زیارت قبور مشکلی نمی بینند.حدیث بریده با الفاظ دیگری نیز نقل شده است.سنن ترمذی ؛ج3 ص 370. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

2- انس بن مالک میگوید(نهی رسول الله ص عن ثلاث: عن زیارت القبور و عن لحوم الأضاحی فوق الثلاث و عن هذه الأنبذه فی الأوعیه .قال:ثم قال رسول الله ص بعد ذلک :ألا انی کنت نهیتکم عن ثلاث: نهیتکم عن زیاره القبور ،ثم بدا لی أنها ترق القلوب و تدمع العین،فزوروها و لا تقولوا هجرا و ....)بیهقی شافعی ،السنن الکبری:ج5 ص 456. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

3-حضرت علی علیه السلام می فرماید:پیامبر اکرم ص فرمودند کنت نهیتکم عن زیاره القبور،فزروها ،فانها تذکرکم الآخره)احمدبن حنبل،المسند:ج1 ص 145. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

4- عبدالله بن ابی ملیکه می گوید :پیامبر اکرم ص فرمودند: (ائتوا موتاکم،فسلموا علیهم و صلوا علیهم ،فإنّ لکم فیها عبره)عبدالرزاق صنعانی ،المصنف :ج3 ص 570. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

وی در روایت دیگری نیز میگوید: روزی عایشه از زیارت قبور بر می گشت ،پرسیدم :از کجا می آیی ؟گفت از زیارت قبر برادرم عبدالرحمن.به او گفتم مگر پیامبر اکرم ص از زیارت قبور نهی نکرده بودند؟

جواب داد :چرا ابتدا نهی کرده بودند اما بعد اجازه دادند.حاکم نیشابوری شافعی المستدرک علی الصحیحین:ج1 ص 532. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

5- ابو هریره می گوید:پیامبر اکرم ص کنار قبر مادرش حضرت آمنه آمدند و گریه کردند.کسانی که همراه آن حضرت بودند از گریه پیامبر اکرم ص به گریه افتادند.پیامبر اکرم ص فرمودند : (استأذنت ربی تعالی علی أن أستغفر لها فلم یوذن لی،فإستعذنت أن أزور قبرها فأذن لی،فزوروا القبور،فإنها تذکر بالموت)الجامع الصحیح معروف به صحیح مسلم ج1 قسم دوم ص388. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • نووی شافعی پس از نقل حدیث ابوهریره ،می نویسد :این حدیث بدون شک حدیث صحیحی است و از احادیثی است که ناسخ و منسوخ در آن جمع است به روشنی نشان می دهد که نهی مردان از زیارت قبور نسخ نشده است.علما اجماع دارند که زیارت قبور برای مردان ،سنت است :اما در جواز زیارت قبور برای زنان اختلاف است.المنهاج فی شرح صحیح مسلم بن الحجاج:ج3 ص 40. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

سیره پیامبر اکرم ص در زیارت قبور:
  • عایشه می گوید پیامبر اکرم ص همواره در اواخر شب ،خانه را به قصد زیارت بقیع ترک می کرد.وقتی وارد بقیع می شد، می فرمود:درود بر شما ای ساکنان خانه افراد با ایمان آنچه به وقوع آن در آینده وعده داده شده اید،سراغ شما آمد.شما میان مرگ و روز رستاخیز به سر میبرید.ما نیز اگر خداوند بخواهد به شما خواهیم پیوست.خداوندا اهل بقیع را بیامرز.الجامع الصحیح معروف به صحیح مسلم:ج1 قسم دوم ص 386. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • طلحة بن عبیدالله می کوید:همراه پیامبر اکرم ص به قصد زیارت قبور شهدا حرکت کردیم .هنگامی که نزدیک قبور شهدا رسیدیم ،پیامبر اکرم ص فرمودند هذا قبور إخوننا) احمد بن حنبل ،المسند:ج1 ص 161. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • محمدبن ابراهیم تمیمی می گوید :پیامبر اکرم ص همواره در آغاز سال به زیارت قبور شهیدان می آمد و می فرمود: ( السلام علیکم بما صبرتم ،فنعم عقبی الدار) سلام بر شما به خاطر استقامت و صبرتان!پس سرانجام آن سرا چه نیکوست.عبدالرزاق صنعانی المصنف :ج3 ص 573و574. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

منبع:پایگاه پژوهشی تخصصی وهابیت شناسی

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط نگار 24 ، zmkawsar ، مسجد عشاق
۶-۲۱-۱۳۹۳, ۱۲:۵۴ عصر
ارسال: #27
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
برگشتیم با یک سوال و جواب و بیشتر بدانیم درباره زیارت قبور

چرا به روایتی از ابوهریره :لعن الله زوارات القبور که نسخ شده هست عمل می کنید و زیارت قبور را حرام می داونین؟.

روایات ناهیه

1-عن ابی هریره : أن رسول الله ص قال:لعن الله زوّارات القبور

2-عن عبدالله بن عباس:لعن رسول الله ص زائرات القبور و المتخذین علیها المساجد و السرج
  • توجیهات علمای اهل سنت

1-ترمذی پس از نقل حدیث از ابوهریره و تصحیح سند آن می نویسد :بعضی از علما معتقدند لعن پیامبر اکرم ص مربوط به زمانی است که هنوز زیارت قبور را جائز ندانسته بودند اما زمانی که زیارت قبور را اجازه دادند، برای عموم مردان و زنان زیارت قبور جائز شد و برخی می گویند :زیارت قبور برای زنان کراهت دارد؛زیرا صبر زنان کم است و زیاد گریه و زاری می کنند.عمده القاری شرح صحیح بخاری:ج6ص 69. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • إِنَّمَا تكره زِيَارَة الْقُبُور للنِّسَاء لقلَّة صبرهن وَكَثْرَة جزعهن.

2-قرطبی می نویسد:برخی روایت ابو هریره و لعن پیامبر اکرم ص را دلیل کلمه( زوّارات) که صیغه مبالغه است ،مربوط به کسانی می دانند که زیاد به زیارت قبور می روند. عمده القاری شرح صحیح بخاری:ج8ص 69 کتاب الجنائز باب زیاره القبور،شرح حدیث 44. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی
  • وَقَالَ الْقُرْطُبِيّ أَيْضا: حمل بَعضهم حَدِيث التِّرْمِذِيّ فِي الْمَنْع على من يكثر الزِّيَارَة لِأَن زوارات للْمُبَالَغَة،

3- عینی حنفی پس از نقل توجیهات دیگران،خود نیز در توجیه روایت ابو هریره می نویسد:
  • إِن النِّسَاء إِنَّمَا يمنعن من إكثار الزِّيَارَة لما يُؤَدِّي إِلَيْهِ الْإِكْثَار من تَضْييع حُقُوق الزَّوْج والتبرج والشهرة والتشبه بِمن يلازم الْقُبُور لتعظيمها، وَلما يخَاف عَلَيْهَا من الصُّرَاخ وَغير ذَلِك من الْمَفَاسِد، وعَلى هَذَا يفرق بَين الزائرات والزوارات.
مطابق این روایت زنان از اکثاردر زیارت قبور این باشد که زیاد به زیارت قبور رفتن موجب ضایع شدن حقوق همسر می شود..ی مفاسد دیگری همچون تبرج زنان،تشبه به کسانی که دائما ملازم قبور هستند و به تعظیم قبور می پردازند و ترس از گریه و زاری زنان با صدای بلند در حضور نامحرمان را نیز از علل و عوامل منع از اکثار زیارت قبور توسط زنان شمرده و معتقد است بین زائرات و زوّارات باید فرق گذاشت. عمده القاری شرح صحیح بخاری:ج8ص 69 کتاب الجنائز باب زیاره القبور،شرح حدیث 44. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

4-حاکم نیشابوری شافعی پس از نقل روایات ناهیه از زیارت قبور،می نویسد:احادیثی که از پیامبر اکرم ص نقل شده و از رفتن به زیارت قبور نهی می کنند،توسط حدیث بریده که در صحیح بخاری و در صحیح مسلم نقل شده است ،نسخ شده اند.حاکم نیشابوری شافعی المستدرک علی الصحیحین :ج1 ص 530. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

5-ذهبی سلفی می نویسد : ما معتقدیم که احادیث ناهیه از زیارت قبور،توسط حدیث بریده نسخ شده اند. حاکم نیشابوری شافعی المستدرک علی الصحیحین :ج1 ص 530 عینی حنفی در نوضیح و تبیین نسخ مینویسد: نهی از زیارت قبور مربوط به اوائل اسلام بود.پیامبر اکرم ص در اوائل اسلام به دلیل نزدیکی مسلمانان به عصر جاهلیت و عبادت بت ها و ترس از عبادت قبور،از زیارت قبور نهی کردند اما هنگامی که اسلام در قلوب مسلمانان نفوذ کردو ترس عبادت قبور از بین رفت،منع از زیارت قبور نیز نسخ شد.عینی حنفی ،عمدة القاری شرح صحیح البخاری :ج8 ص 70. منبع: کتاب شناخت وهابیت حجت الاسلام طبسی

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، نگار 24 ، مسجد عشاق
۶-۲۶-۱۳۹۳, ۱۱:۲۹ صبح
ارسال: #28
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
با ارزوی بهترینها برای دوستان و همکاران تالار

چرا ابن تیمیه از ابن ملجم دفاع می کند در حالی که پیامبر ص او را شقی ترین مردم دانسته است؟
  • بیشتر بدانیم

دفاع «ابن تيميّه» از ابن ملجم
  • قال ابن تيميّة: والذي قتل عليّاً کان يصلّي ويصوم ويقرأ القرآن ، وقتله معتقداً أنّ اللّه ورسوله يحبّ قتل عليّ، وفعل ذلک محبّة للّه ورسوله في زعمه، وإن کان في ذلک ضالاًّ مبتدعاً منهاج السنة: 7/153

[تصویر:  do.php?img=1640]
ابن تيميّه» مى گويد: آن کسى که على را کشت، اهل نماز و روزه بود و قرآن مى خواند، و معتقد بود که کشتن على مورد رضايت خدا و پیامبر است، و اين کار را به خاطر به دست آوردن محبّت خدا و پيامبر انجام داد، اگر چه در اين عقيده دچار گمراهى شده بود.
و نيز مى گويد:
  • «وقال أيضاً: قتله واحد منهم وهو عبدالرحمن بن ملجم المرادي مع کونه کان من أعبد الناس وأهل العلم منهاج السنّة: 5/47 (على بن ابى طالب را يکى از خوارج به نام عبد الرحمن بن ملجم در حالى که از عابدترين انسانها و داراى مقام علمى بود به قتل رساند)

[تصویر:  do.php?img=1639]

• ملاحظه مى کنيد که «ابن تيميّه»، ابن ملجم را چگونه مدح مى کند با اين که پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله وسلم)، او را از شقى ترين انسانها و در رديف پى کننده ناقه ثمود شمرده است. [تصویر:  dodgy.png]

قال علي(عليه السلام): «أخبرني الصادق المصدّق أنّي لا أموت حتى أضرب على هذه وأشار إلى مقدّم رأسه الأيسر فتخضب هذه منها بدم، وأخذ بلحيته وقال لي: يقتلک أشقى هذه الأمّة کما عقر ناقة اللّه أشقى بني فلان من ثمود» مسند أبي يعلى: 1/431، المعجم الکبير: 8/38، کنز العمّال: 13/192، تاريخ مدينة دمشق: 42/543.
حضرت امير (عليه السلام) مى فرمايد: پيامبر راستگو و راستين به من خبر داد که مرا شقى ترين انسانهاى اين امت به شهادت خواهد رساند.

جناب ابن تیمیه چگونه این روایت را ندیده؟[تصویر:  huh.png]
أبي يعلى الموصلي :الوفاة 307 هـ
[b]ابن عساکر : الوفاة 571 هـ
طبرانی :
الوفاة 360[b]هـ
خود ابن تیمیه( تقي الدين أبو العباس أحمد بن عبد الحليم بن عبد السلام بن عبد الله بن أبي القاسم بن محمد ابن تيمية الحراني الحنبلي الدمشقي. ) : الوفاة 728 هـ

پ . ن : بابت بزرگی تصویر پوزش ، چون کوچیکش میکردم کیفیت میومد پایین نشد که بشه.اگه دوستان خواستن بگن که فقط لینک تصویر بزارم برای دانلود که اینطوری قابل رویت نیست و فقط دوستان باید دانلود کنن.
[/b]
[/b]

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط مسجد عشاق ، منم گدای فاطمه...
۶-۲۷-۱۳۹۳, ۰۱:۱۸ عصر
ارسال: #29
بسم الله الرحمن الرحیم
آيا رهبران وهابى قبل از حمله و قتل و غارت، آنان را به طرف اسلام و ايمان دعوت کردند و آنان نپذيرفتند و به دنبال آن، حمله و قتل و غارت را آغاز کردند و يا بدون هيچ اطلاعى، شبانگاه مردم بى دفاع را به رگبار گلوله بستند و زنان حامله از ترس جنين خود را سقط کردند آيا دعوت رسول اکرم(صلى الله عليه وآله وسلم) از مشرکان اين چنين بود؟
بیشتر بدانیم
  • محمد بن عبد الوهاب با اعلام جهاد عليه مسلمين به اتهام کفر و شرک و بدعت، اعراب باديه نشين را بر انگيخت و به کمک ابن سعود لشکرى فراهم ساخت و با حمله به شهرها و روستاهاى مسلمان نشين، مردم را به خاک و خون کشيد و اموال آنان را به عنوان غنائم جنگى غارت نمود رجوع شود به تاريخ نجد: 95، الفصل الثالث، الغزوات، تاريخ آل سعود: 1/31 و تاريخچه نقد و بررسى وهّابيها: 13 ـ 76.
الف - قتل و غارت وهابيون در منطقه نجد
الف: کشتار مسلمانان و قطع نخلها و غارت مغازه ها:
ابن بشر عثمان بن عبد اللّه، مؤرخ آل سعود در رابطه با آغاز دعوت وهابيت در منطقه نجد و کشت و کشتار مردم بى گناه به اتهام شرک مى نويسد: عبد العزيز همراه با عده اى به قصد جهاد با اهل سرزمين ثادق حرکت کرد، و آنان را به محاصره در آورد و بخشى از نخلستان هاى آنان را قطع کرد و تعدادى هم از مردان آنان را به قتل رساند «سار عبد العزيز رحمه الله تعالى غازيا بجميع المسلمين وقصد بلد ثادق ونازلهم وحاصرهم ووقع بينهم قتال وقطع شيئا من نخيلهم فأقام على ذلک أياما ، وقتل من أهل البلد ثمانية رجال ، وقتل من المسلمين ثمانية رجال. عنوان المجد ، ص 34
سپس عبد العزيز به قصد جهاد به سمت خُرج حرکت کرد و در منطقه «دُلَم» هشت نفر از مردان را به قتل رساند و مغازه ها را که مملو از اموال بود، غارت نمود و آنگاه به سرزمين «نَعْجان» و «ثَرْمَدا» و «دُلَم» و «خُرْج» رفت و عدّه اى را کشت و شتران بسيارى به غنيمت گرفت.
ب: به آتش کشيدن محصولات زراعى:
تا آن جا که مى گويد: عبد العزيز به قصد جهاد وارد منفوحه شد و محصولات زراعى آنان به آتش کشيد و بخش عظيمى از جواهرات و گوسفند و شتران را به غنيمت گرفت و تعدا ده نفر را نيز به قتل رساند. «غزا عبد العزيز إلى الخرج فأوقع بأهل الدُلَم وقتل من أهلها ثمانية رجال ونهبوا بها دکاکين فيها أموال . ثم أغاروا على أهل بلد نَعْجان وقتلوا عودة بن علي ورجع إلى وطنه، ثمّ بعد أيام سار عبد العزيز بجيوشه إلى بلد (ثَرْمَدا) وقتل من أهلها أربعة رجال وأصيب من الغزو مبارک بن مزروع . ثمّ أن عبد العزيز کرّ راجعا وقصد ( الدُلَم ) و ( الخُرْج ) فقاتل أهلها وقتل من فزعهم سبعة رجال وغنم عليهم إبلاً کثيراً . . . غزا عبد العزيز منفوحة وأشعل في زروعها النار ؟ ! وأخذ کثيرا من حللهم وغنم منهم إبلا کثيرا وقتل من الأعراب عشرة رجال. عنوان المجد ، ص 43.
ج: باعث سقط زنان حامله:
لشکر عبد العزيز شبانگاه وارد منطقه حَرْمه شدند و پس از طلوع فجر به دستور عبد اللّه پسر عبد العزيز تير اندازان بصورت دسته جمعى به طرف شهر تيراندازى و صداى مهيب تيرها شهر را به لرزه درآورد به گونه اى که بعضى از زنان حامله، سقط کردند و مردم به وحشت افتاده و شهر به محاصره در آمد و مردم نه توان مقاومت و نه امکان فرار از شهر را داشتند. أتوا بلاد حَرْمة في الليل وهم هاجعون . . . فلما انفجر الصبح أمر عبد اللّه على صاحب بُندق يثورها ، فثوروا البنادق دفعة واحدة فارتجت البلد بأهلها وسقط بعض الحوامل ، ففزعوا وإذا البلاد قد ضبطت عليهم وليس لهم قدرة ولا مخرج . عنوان المجد ، ص 67.
د: کشته شدن مردم رياض در اثر گرسنگى و تشنگى:
اابن بشر در رابطه با حمله وهابيت به رياض مى نويسد:
ففرّ أهل الرياض في ساقته الرجال والنساء والأطفال لا يلوي أحد على أحد ، هربوا على وجوههم إلى البرية في السهباء قاصدين الخروج وذلک في فصل الصيف ، فهلک منهم خلق کثير جوعا وعطشاً.
اهل رياض با شنيدن حمله لشکر وهابيت ازترس و وحشت، همه مردان وزنان و کودکان پا به فرار گذاشتند، از آنجايى که اين حمله در فصل تابستان بود، جمعيت زيادى در اثر گرسنگى و تشنگى جان سپردند.
هـ: کشتار فراريان:
وقتى عبد العزيز وارد رياض شد ديد در شهر جز اندکى کسى نمانده و و فراريان را دنبال کرد و عدّه اى را کشت و اموالى را که با خود داشتند به غنيمت گرفت.
و آن گاه در شهر رياض تمام اموال مردم و خانه ها و نخلستانهاى آنان را به تصرف در آوردند.
فلمّا دخل عبد العزيز الرياض وجدها خالية من أهلها إلاّ قليلاً فساروا في أثرهم يقتلون ويغنمون. ثمّ إنّ عبد العزيز جعل في البيوت ضبّاطاً يحفظون ما فيها . وحاز جميع ما في البلد من الأموال والسلاح والطعام والأمتاع وغير ذلک وملک بيوتها ونخيلها إلا قليلاً» عنوان المجد ، ص 60 – 61

امضای mahdy30na
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه...
۶-۲۹-۱۳۹۳, ۰۵:۲۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۲۹-۱۳۹۳ ۰۵:۳۱ عصر، توسط mahdy30na.)
ارسال: #30
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

دوستان[تصویر:  huh.png]
در قرآن آمده که شهدا زنده اند و نزد خدا روزی می خورند ایا این دلالت به حیات برزخی تمام اموات ندارد؟
از آیات قرآن به طور وضوح استفاده می‌شود که مرگ انسان، پایان حیاتش نیست؛ بلکه انتقال از حیاتی به زندگی دیگر است. انسان با مرگ وارد عالم جدیدی می‌شود که گسترده‌تر از عالم مادی است:
1 - خداوند متعال می‌فرماید: «اَللَّهُ یَتَوَفَّی اْلأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِها وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنامِها فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ اْلأُخْری إِلی أَجَلٍ مُسَمًّی إِنَّ فِی ذلِکَ لآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»؛ «خداست که وقت مرگ، ارواح خلق را می‌گیرد و آن را که هنوز وقت م%D

بسم الله الرحمن الرحیم

[align=justify][size=medium][font=Times New Roman]سلام

دوستان[تصویر:  huh.png]
در قرآن آمده که شهدا زنده اند و نزد خدا روزی می خورند ایا این دلالت به حیات برزخی تمام اموات ندارد؟
از آیات قرآن به طور وضوح استفاده می‌شود که مرگ انسان، پایان حیاتش نیست؛ بلکه انتقال از حیاتی به زندگی دیگر است. انسان با مرگ وارد عالم جدیدی می‌شود که گسترده‌تر از عالم مادی است:
1 - خداوند متعال می‌فرماید: «اَللَّهُ یَتَوَفَّی اْلأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِها وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنامِها فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ اْلأُخْری إِلی أَجَلٍ مُسَمًّی إِنَّ فِی ذلِکَ لآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»؛ «خداست که وقت مرگ، ارواح خلق را می‌گیرد و آن را که هنوز وقت مرگش فرا نرسیده، روحش را در حال خواب قبض می‌کند. سپس آن را که حکم به مرگش کرده جانش را نگاه می‌دارد و آن را که حکم به مرگ نکرده به بدنش می‌فرستد تا وقت معین، در این کار نیز ادله قدرت الهی برای اندیشمندان است.»
2 - همچنین می‌فرماید: «وَلا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ...»؛ «مپندارید که شهیدان راه خدا مرده‌اند، بلکه زنده‌اند و در نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند...».
از آیات دیگر استفاده می‌شود که این حیات برزخی، اختصاصی به شهدا ندارد، بلکه شامل تمام صالحان و کسانی که مطیع دستورات خداوند هستند نیز می‌شود؛ خداوند متعال می‌فرماید: «وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَداءِ وَالصّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولئِکَ رَفِیقاً»؛«و هر کسی که خدا و رسول را اطاعت کنند، ایشان البته با کسانی که خدا به آنان لطف و عنایت کامل فرموده؛ یعنی با پیامبران و صدیقان و شهیدان و نیکوکاران محشور خواهند شد و اینان رفیقان نیکویی هستند.»
اگر شهدا نزد خدا زنده‌اند و روزی می‌خورند، پس هر کس مطیع خدا و رسول باشد - و به دلیل آن که رسول نیز تابع دستورات رسالت خویش است، شامل خود حضرت نیز می‌شود - او نیز با شهداست، اگر شهدا نزد خدا زنده‌اند، پس اینان نیز زنده‌اند و حیات برزخی دارند.

اگر کسی - همانند بن‌باز - بگوید: اینان زنده‌اند، ولی در بهشت نزد خداوند متعال هستند و از احوال این دنیا اطلاعی ندارند.
در جواب می‌گوییم: خداوند درباره خود چنین می‌گوید:
  • «وَهُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ» «و او با شماست هر جا که هستید.»حدید آیه 4
  • «أَیْنَما تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ»؛هر کجا رو کنید همان جا وجه خداست. بقره آیه 155
  • «نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ»؛ «و ما از رگ گردن به او نزدیک‌تریم ق آیه 16
حال اگر خداوند همه جا و با همه کس هست، پس شهدا نیز زنده‌اند و نزد خداوند روزی داده می‌شوند. و اولیای الهی که مطیع خدا و رسولند نیز این گونه‌اند. علم غیب دارند، همان‌گونه که خدا علم غیب دارد. قرآن می‌فرماید: «یَعْلَمُ خائِنَةَ اْلأَعْیُنِ وَما تُخْفِی الصُّدُورُ»؛ «خداوند به خیانت چشم خلق و اندیشه‌های نهانیِ دل‌های مردم آگاه است.»غافر آیه 19
در روایات اسلامی به این موضوع مهمّ اشاره شده است؛ از جمله بعد از آن‌که کشته‌های مشرکان را در چاه بدر انداختند، پیامبرصلی الله علیه وآله بر بالای چاه آمد و مشرکان را این گونه خطاب کرد: «هر آینه شما همسایگان بدی برای رسول خدا بودید، او را از منزلش بیرون ساخته و از خود طرد نمودید، سپس بر ضدّ او اجتماع نموده و با او محاربه کردید، من آنچه را که پروردگارم وعده داده بود، حق یافتم.» شخصی به ایشان عرض کرد: ای رسول خدا! چگونه شما با سرهایی که از تن جدا شده است، سخن می‌گویید؟ پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «به خدا سوگند! تو از آنان شنواتر نیستی...».
انس بن مالک از پیامبر اسلام‌صلی الله علیه وآله نقل می‌کند که فرمود: «بنده هنگامی که در قبرش گذارده می‌شود و اصحابش او را ترک می‌کنند، صدای کفش آن‌ها را می‌شنود...»
صحيح البخاري/كتاب الجنائز/ باب الميت يسمع خفق النعال
لینک تصویر
متقی هندی به سند خود از پیامبرصلی الله علیه وآله نقل می‌کند که فرمود: «هر کس وصیت نکند، به او اذن صحبت با مردگان داده نمی‌شود. گفته شد: ای رسول خدا! مردگان سخن می‌گویند؟ فرمود: آری، به زیارت می‌آیند.کنز العمال ج 16 ص 619 و620 رقم 4608

امضای mahdy30na
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان