اثرات مخرب گوشی‌های هوشمند / اعتیاد روان‌شناختی بستر مشکلات فیزیکی
زمان کنونی: ۳-۱۴-۱۳۹۹, ۰۵:۳۲ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 1
بازدید: 1872

ارسال پاسخ 
اثرات مخرب گوشی‌های هوشمند / اعتیاد روان‌شناختی بستر مشکلات فیزیکی
۱-۴-۱۳۹۳, ۰۲:۳۵ عصر
ارسال: #1
...... اثرات مخرب گوشی‌های هوشمند / اعتیاد روان‌شناختی بستر مشکلات فیزیکی
[تصویر:  do.php?img=583]
به گزارش گرداب، اگر روزی در یک محیط عمومی مانند مترو سوارشوید افراد زیادی را خواهید دید که هدفون به گوش و بی‌توجه به دیگران با صدای بلند در حال موسیقی گوش کردن هستند و با گوشی خود بازی می‌کنند. شاید روزی هم برای تفریح و گردش با جمعی از دوستان به یک محیط سرسبز رفته باشید ولی بعد از ساعتی در کمال تعجب مشاهده می‌کنید که دوستان‌تان به جای طبیعت‌گردی، هر کدام با تبلت، گوشی‌هوشمند و یا لپ‌تاپ خود مشغولهستند.
سرعت رشد تکنولوژی گوشی‌ها هوشمند در طی سالیان اخیر بهگونه‌ای بوده است که بنا به نظر کارشناسان تکنولوژی آی‌تی، این دستگاه‌ها جای لپ‌تاپ و نوت‌بوک را خواهد گرفت و همانطور که می‌دانید وسایل جدیدی هم‌چون پد‌فون‌ها‌ جایگزین آن‌ها خواهند شد.

بیشتر شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند سعی دارند کهبا تلفیق قابلیت‌های لپ‌تاپ و تلفن، ابزاری را تولید کنند که برای کاربر محیطی همچون سیستم‌های شخصی فراهم کند و در عین حال جواب‌گوی نیازهای ارتباطی کاربران نیز باشد.

ورود این ابزارهای جدید، انسان را هر روز سرگرم‌تر می‌کند واو را از دنیای ارتباطات فیزیکی جدا کرده و به سمت دنیای ارتباطات مداوم اما مجازی پیش می‌برد.


استفاده از گوشی‌های هوشمند به طور قارچی در حال افزایش است، شرکت‌های تولیدکننده انواع وسایل الکترونیک از جمله گوشی‌های هوشمند؛ ابتدا با انجام عملیات‌های روانی گوناگونی همچون انواع مختلف تبلیغات به ایجاد یک نیاز در جامعه هدف خود می‌پردازند و روند این تبلیغات را به گونه‌ای پیش می‌برند که وجود آن وسیله را در زندگی انسان به ضرورت تبدیل می‌کنند. از آن‌جایی که نفس انسان به طور غریزی تنوع‌طلب است، به طور ناخودآگاه به سمت این ضرورت‌های ایجاد شده کشیده می‌شود.

بر اساس آمار ارائه شده توسط "سازمان تحلیل اطلاعات بین‌المللیآمریکا (IDC)"؛فروش جهانی گوشی همراه در سه ماهه اول سال 2013 بیش از 418.6 میلیون عدد بوده است که از این میان بیش از 216.2 میلیون عدد آن، گوشی‌های هوشمند بوده‌اند.

در طی چند سال گذشته بزرگترین بازار استفاده از گوشی همراهو خصوصا گوشی‌های هوشمند، در چین بوده است. در زیر نمونه‌ای از محیط‌هایی که آلوده به این ظواهر تکنولوژیک شده‌اند رابرای شما مثال می‌زنیم تا شاید با تجسم آن بتوانید آینده احتمالی جوامع خودمان را نیز تصور کنیم؛ و با تاملی بیشتر در نحوه زندگی خود، سعی بر به خدمت درآوردن تکنولوژی داشته باشیم نه اینکه خود بنده تکنولوژی شویم.

بر اساس تحقیقی که توسط "دانشگاه دانگوک" بر روی100 نفر از دانشجویان انجام شده بود، حدود 50 درصد از آن‌ها بیش از 5 ساعت از وقت روزانه خود را صرف کار کردن با گوشی هوشمندشان می‌کرده‌اند؛ حدود 68 درصد از این دانشجویان نیز اعلام کرده بودند که اعتیاد شدیدی به گوشی‌های هوشمند خود دارند و این وسیله بایستی همه‌جا همراهشان باشد.
[تصویر:  27060_360.jpg]

بر اساس نتایج این تحقیق، دانشجویان از گوشی‌های هوشمندشان بیشتربرای چت‌کردن با دوستان، بازی کردن و خواندن اخبار استفاده می‌کرده‌اند. 70 درصد آن‌ها اعلام کرده‌اند، زمانی که باتری گوشی‌شان تمام می‌شود و یا نمی‌توانند اپلیکیشن‌هایشان را به روز رسانی کنند بسیار ناراحت می‌شوند.

بیش از 77 درصد این دانشجویان گفته‌اند که گوشی‌هایهوشمندشان باعث حواس پرتی آن‌ها بر سر کار و یا درسشان شده است؛ همچنین 16 درصد آن‌ها اعلام کرده‌اند که گرفتار کلاهبرداری‌های مختلفی همچون دانلود اپلیکیشن‌های تقلبی‌ای که اطلاعاتشان را به مجرمین سایبری ارسال می‌کند، شده‌اند.


در قسمت پایانی خبر قبلی  آماری از بررسی‌های انجام شده توسط "دانشگاه دانگوک" بر روی   100 نفر از دانشجویان، در مود تاثیر گوشی‌های هوشمند بر نحوه رفتار و زندگی آن‌ها ارائه دادیم. نتایج ارائه شده در اینتحقیق نشان می‌دهد که بیشتر دانشجویان اکثر اوقاتشان را صرف کارکردن با گوشی‌های هوشمندشان می‌کنند و تقریبا به آن‌ها معتادند.

"اون‌نام‌رائه" که محقق بخش اعتیاد رسانه‌ای"سازمان ملّی جامعه اطلاعاتی" کره جنوبی می‌باشد، گفته است: "اپلیکیشن‌های چت گوشی و برنامه‌های مشابه "آوت‌لوک" که خبر از رسیدن ایمیل جدید می‌دهند، باعث می‌شوند که کاربر به طور بی وقفه از گوشی خود استفاده کند؛ این اپلیکیشن‌ها از لحاظ روان‌شناختی حالتی را ایجاد می‌کنند که کاربر مجبور می‌شود به طور مداوام اخبار را چک کند و اطلاعاتش را حول موضوع  چت به روز نگه دارد."

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند تاثیر زیادی بر اختلال در کاراییفرد دارند و عموما با "اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی (SNS Addiction)" همراه هستند. اعتیاد به اینگوشی‌ها باعث به خطر افتادن سلامت فیزیکی فرد می‌شوند و بعضی از مردم به خاطر دچار شدن به این اعتیاد منزوی شده و از جامعه گوشه‌گیری می‌کنند.

یکی از نشانه‌های بارز اعتیاد به گوشی‌های هوشمند، نداشتنتمرکز است و عامل مهم در پیدایش این اعتیاد وجود مسنجرهای رایگان موجود بر روی گوشی‌ها و نیز اپلیکیشن‌های بازی است. بودن این اپلیکیشن‌ها بر روی گوشی، گاهی سودمندند ولی استفاده طولانی مدت از آن‌ها اثرات جانبی زیادی نیز دارد.

قبل از ازدیاد گوشی‌های هوشمند، کاربران برای ارتباط بایکدیگر از پیامک استفاده می‌کردند که هزینه‌ای نیز برای آن‌ها در پی داشت؛ اما وجود مسنجرهای جدید بر روی گوشی و دسترسی به اینترنت وای‌فای، امکان فرستادن پیامک‌های رایگان را برای آن‌ها فراهم کرده است. هزینه نداشتن ارتباط برای افراد باعث می‌شود که با وجود مشغله کاری و حتی نبودن موضوعی خاص برای صحبت، باز هم کاربران ترغیب شوند که با یکدیگر ارتباط مداوم داشته باشند.

در جوامع پیشرفته وفور اپلیکیشن‌های خرید و فروش، خدمات وغیره باعث شده است که افراد تنها از طریق گوشی‌های هوشمند، کارهایشان را انجام دهند و دراین میان کاربران زیادی وجود دارند که به علت گرفتار شدن به این نوع اعتیاد تنها از طریق گوشی‌های هوشمندشان به انجام امورات خود می‌پردازند و حتی گاهی برای خرید نیز به بیرون از خانه خود نمی‌روند.

روانشناسان به این افراد نام "ساکنین جزیرههوشمند" داده‌اند؛ اکثر این افراد معتقدند که صحبت کردن از طریق گوشی برای آن‌ها بسیار راحت‌تر از صحبت‌کردن رو در روست. بنابراین زمانی‌که فردی را در عالم فیزیکی ملاقات می‌کنند، بیشتر سعی می‌کنند به گوشی خود دقت کنند تا اینکه به صورت فرد نگاه کنند.

استفاده از گوشی‌های هوشمند برای مدت طولانی برای سلامتیانسان مشکل ایجاد می‌کند. کودکان و نوجوانانی که به سن بلوغ نرسیده‌اند و به خاطر بازی با گوشی، به طور پیوسته بر روی گوشی خود تمرکز می‌کنند؛ رشد مغزی آن‌ها به صورت غیر متعادل صورت می‌گیرد. هنگامی که در جوانی مغز انسان رشد می‌کند، ابتدا نیمکره چپ مغز و سپس نیمکره راست مغز رشد می‌کند.

بنابر نظرات پزشکان استفاده بیش از حد از گوشی‌های هوشمند باعث می‌شود که رشدنیمکره راست مغز به تاخیر بیافتد و نیمکره چپ مغز با سرعت بیشتری رشد کند. با توجه به گسترش استفاده از این گوشی‌ها، میزان بروز آسیب‌دیدگی‌های گردن در بین صاحبان آن‌ها نیز بیشتر شده است؛ زیرا نشستن در حالت‌های نامناسب و خمیده بودن، باعث بروز آسیب‌دیدگی دیسک گردن می‌شود.


برچسب ها: اپلیکیشن‌
، ارتباطات انسانی ، اعتیاد
، پیامک
، تکنولوژی
، رسانه‌
، شبکه‌های اجتماعی ، گوشی‌های هوشمند ، مغز
، وای‌فای
، SNS Addictionامضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط منتظر موعود ، ANTI MASON
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

POWERED BY MyBB, © 1390-1399 گروه پیروان موعود
پشتیبانی و توسعه SaneCity