ذی‌القربی ماییم
زمان کنونی: ۸-۲۳-۱۳۹۸, ۰۷:۴۴ صبح
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: sadeh22
آخرین ارسال: sadeh22
پاسخ: 1
بازدید: 1298

ارسال پاسخ 
ذی‌القربی ماییم
۹-۱۰-۱۳۹۳, ۱۱:۲۶ صبح
ارسال: #1
ذی‌القربی ماییم
[تصویر:  ulz6zj66oar00igcxbwu.jpg]
ذی‌القربی ماییم

هنگامی که اهل‌بیت وارد شام شدند پیرمردی به نزدیکی اهل‌بیت امام حسین -علیه‌السلام- آمد و گفت: خدا را شکر که شما را کشت و کشور را از مردان شما راحت کرد و امیرالمؤمنین را بر شما پیروز ساخت.

امام سجاد -علیه‌السلام- به او فرمود: پیرمرد! قرآن خوانده‌ای؟ گفت: آری.

فرمود: آیا این آیه را می‌دانی: «قل لا اسئلکم علیه اجراً الّا المودَﺓ فی القربی؛ بگو جز مودت خویشاوندان از شما مزدی نمی‌خواهم.»

گفت: آری، خوانده‌ام. فرمود: ای پیرمرد! ما همان «ذوی‌القربی» هستیم.

آیا این آیه را خوانده‌ای که: «و آت ذا القربی حقه؟ حق خویشاوندان را ادا کن.» گفت: خوانده‌ام.

فرمود: ما همان «ذوالقربی» هستیم.

آیا این آیه را خوانده‌ای «واعلموا انما غنمتم من شیء فان لله خمسه وللرسول ولذی القربی؛ بدانید آنچه غنیمت به دست آوردید، خمس آن مال خدا و پیامبر و ذی‌القربی است.» گفت: آری.

حضرت فرمود: پیرمرد! آن «ذی‌القربی» ماییم.

آیا این آیه را خوانده‌ای: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا؛ خداوند اراده کرده که لیدی را از شما خاندان دور کند و شما را کاملاً پاک سازد.» پیرمرد گفت: خوانده‌ام. حضرت فرمود: ما همان اهل‌بیتی هستیم که خداوند آیۀ پاکی را مخصوص ما ساخته است.

راوی گوید: آن مرد ساکت ماند و از حرفی که زده بود پشیمان شد و گفت: به خدا آیا شما همان‌هایید؟

امام سجاد -علیه‌السلام- فرمود: به خدا بی‌تردید ما همان‌هاییم. به حق جدمان پیامبر خدا ما همان‌هاییم.

آن مرد گریست. عمامه‌اش را از سر افکند، سر به‌سوی آسمان گرفت و گفت: خدایا من از دشمنانِ خاندان پیامبر، از جن و انس به درگاهت بیزاری می‌جویم. آنگاه گفت: آیا برای من راه توبه باز است؟

فرمود: آری، اگر توبه کنی خدا می‌پذیرد و با مایی. گفت: توبه کردم.

این خبر به یزید رسید، دستور داد او را کشتند.

امضای sadeh22
گر مرد رهي ميان خون بايد رفت   [تصویر:  cz7h39j33rmwovazwwed.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط حق باور ، منم گدای فاطمه...
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان