حیفا חֵיפָה
زمان کنونی: ۷-۲۳-۱۳۹۸, ۰۸:۳۹ صبح
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 1
بازدید: 1255

ارسال پاسخ 
حیفا חֵיפָה
۹-۳۰-۱۳۹۳, ۰۸:۲۵ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۹-۳۰-۱۳۹۳ ۰۸:۲۹ عصر، توسط mahdy30na.)
ارسال: #1
Information حیفا חֵיפָה
بسم الله الرحمن الرحیم
حیفا
 
حیفا (در عبری: חֵיפָה) سومین شهر بزرگ اسرائیل است
[تصویر:  images_hifa.jpg].
شهری است بندری در دامنه کوه کرمل. مرکز جهانی بهائیان در این شهر قرار دارد.جمعیت آن ۱۰۰هزار نفر و محصولات عمده آن زیتون و مرکبات است.

مرگ باب
پس از تیرباران سیدباب در ۲۸شعبان سال ۱۲۶۶ ه.ق توسط امیرکبیر در تبریز ،به نوشته ی کنت دوگوبینو فرانسوی در فصل دهم کتاب مذاهب و فلسفه در آسیای مرکزی و به شهادت مورخین مسلمان، جسد او در خندق بیرون شهر تبریز خوراک درندگان شد، ولی بهائیان بر این باورند که جسد وی توسط سلیمان خان افشار- که از طرف میرزا حسین علی مأمور بوده از خندق دزدیده شد و نخست به کارخانه ی حریر بافی حاج احمد میلانی بابی منتقل گشت و از آنجا به تهران و پس از مدت مدیدی ( قریب ۶۰ سال ) به حیفا حمل و در مکان مخصوصی ( مقام اعلی ) مدفون گردید.
مقام اعلی
مقام اعلی نام بنای مقبرهٔ باب، بنیان‌گذار کیش بابی است که در شهر حیفا از شهرهای اسرائیل قرار دارد. این محل پس از روضه مبارکه، مقبره بهاءالله، دومین مکان مقدس برای بهائیان به شمار می‌آید.
بهاءالله در سال ۱۸۹۰ میلادی، حدود ۶۰ سال قبل از تشکیل دولت اسرائیل؛ در لوحی موسوم به لوح کرمل این محل را برای قرار گرفتن مقبرهٔ باب و مراکز اداری بهائی تعیین کرده بود.
ساخت این بنا و ساختمان‌های پیرامون آن که در دامنه کوه کرمل قرار دارد در زمان عبدالبهاء یعنی ابتدای قرن ۱۹ آغاز شد و تا خرداد سال ۱۳۸۰ ادامه داشت.
مقبرهٔ عبدالبهاء نیز به طور موقت در یکی از اتاق‌های مقام اعلی قرار دارد.
مراکز اداری دیانت بهائی نیز از قبیل دارالانشاء، دارالتبلیغ، دارالآثار و دارالتشریع نیز در دامنه کوه کرمل و در حول قوس کوه کرمل قرار دارند.
درب‌های مقام اعلی
این مقام دارای ۹ باب یا درب است که نام ۵ باب از ۹ باب این مقام را عبدالبهاء و باقی را شوقی افندی نامگذاری کرده‌است. باب‌های نامگذاری شده توسط عبدالبهاء اینگونه‌است:
باب اشرف، باب کریم، باب بلا، باب فضل، باب امین
گنبد
اولین آجر گنبد طلائی این بنا در آوریل ۱۹۵۳ قرار گرفت و کار این گنبد در آگوست همان سال خاتمه یافت. شرکت سازنده آجرهای طلائی بیش از ۱۲٬۰۰۰ آجر تولید کرد، حدود ۱۰٬۵۰۰ آجر بر روی گنبد قرار گرفت و باقی آن انبار شد. کل آجرهای گنبد هیچ همپوشانی ندارند. و دارای قطر ۲۰ میلیمتر در ابتدا و ۶ میلیمتر در انتها هستند. طراحی تکمیلی این بنا در اواخر دهه ۱۹۴۰ توسط شوقی افندی طراحی شد. آرشیتکت این مقام ویلیام مکسول بود. شروع کار این بنا و ساختمانهای حول آن اواخر دهه ۱۹۴۰ است.
منبع یارجوان

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط منم گدای فاطمه... ، حق باور ، sahel
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

POWERED BY MyBB, © 1390-1398 گروه پیروان موعود
پشتیبانی و توسعه SaneCity