طلاق خلع چيست و چه ويژگي‌هايي دارد؟
زمان کنونی: ۳-۱۴-۱۳۹۹, ۰۴:۱۰ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahdy30na
آخرین ارسال: mahdy30na
پاسخ: 1
بازدید: 1598

ارسال پاسخ 
طلاق خلع چيست و چه ويژگي‌هايي دارد؟
۱۰-۲۰-۱۳۹۳, ۰۳:۳۰ صبح
ارسال: #1
Information طلاق خلع چيست و چه ويژگي‌هايي دارد؟
[تصویر:  do.php?img=2265]
طلاق خلع چيست و چه ويژگي‌هايي دارد؟
بر اساس ماده 1146 قانون مدني، «طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتي که از شوهر خود دارد، در مقابل مالي که به وي مي‌دهد، طلاق بگيرد؛ اعم از اينکه مال مزبور عين مهر يا معادل آن يا بيشتر يا کمتر از مهر باشد.»طلاق به معناي انحلال عقد نكاح دائم است كه پس از اجراي صيغه طلاق صورت مي‌گيرد و از آن پس رابطه زوجيت بين زن و شوهر منقطع مي‌شود، اما با توجه به نوع طلاق آثار حاصله از آنها متفاوت خواهد بود.
نبود حق رجوع براي شوهر در انواع طلاق‌هاي بائن
طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعي، در “طلاق رجعي” براي شوهر در مدت عده حق رجوع وجود دارد؛ يعني با وجود اينكه با قطع رابطه زوجيت به واسطه اجراي طلاق، مفارقت (جدايي) بين زوجين حاصل مي‌شود اما در مدت عده براي شوهر حق رجوع به همسرش باقي است و در اين صورت همان رابطه زوجيت شرعي بين زن و شوهر اعاده خواهد شد. در “طلاق بائن” براي شوهر حق رجوع وجود ندارد و با اجراي صيغه طلاق رابطه زوجيت بين زوجين به طور كامل قطع خواهد شد. طلاق بائن خود به چند دليل حاصل مي‌شود كه يكي از اين دلايل، كراهتي است كه زن از شوهر دارد يا هر دو از يكديگر دارند. در صورتي كه كراهت طرفيني باشد، طلاق از نوع مبارات است و اگر كراهت يك‌طرفه زن از شوهر باشد، طلاق از نوع خلع خواهد بود.
کراهت زوجه؛ ويژگي اصلي طلاق خلع
 بنابراين يکي از راه‌هاي جدايي زوجين  که در مدت عده، زوج حق رجوع به زوجه را ندارد، خلع است، طبيعت اين جدايي به گونه‌اي است که از طرفي تمام ارکان و شرايط اساسي عقد، مانند تراضي طرفين يا ايجاب و قبول آنها، در آن لازم است و از سوي ديگر کيفيت اجرا و آثار آن به ايقاع شباهت دارد يا به بيان ديگر آثار طلاق که يکي از انواع ايقاعات محسوب مي‌شود را دارا است. از سوي ديگر طلاق خلع که از نوع بائن است با ايجاد شرايطي ـ البته از سوي زوجه ـ دچار تغييراتي در نوع و ماهيت مي‌شود.طلاق خلع از اقسام طلاق بائن است که ضمن آن، زوجه به دليل کراهتي که نسبت به زوج خويش دارد، در مقابل مالي که به او مي‌دهد از قيد زوجيت رها مي‌شود. زوجه مي‌تواند تا قبل‌ از طلاق‌ خلع‌ و حتي‌ بعد از طلاق‌ در مدت عده و تا قبل از انقضاي‌ آن به بذل (فديه) رجوع کند که در اين صورت، طلاق خلع به رجعي تبديل شده و زوج مي‌تواند در زمان عده به زوجه رجوع کند.  البته طبق نظريه مشهور، جواز رجوع زن مشروط به امكان صحت رجوع مرد است، هرچند زوج مي‌تواند پس از طلاق خلع، رجوع به طلاق را براي خود غيرممکن اما زوجه نيز در چنين وضعيتي مي‌تواند به فديه رجوع کند و ايجاد مانع توسط زوج براي اعمال حق خويش، موجب سقوط حق زوجه در اين خصوص نمي‌شود.
طلاق خلع از ديد فقها
«خُلع» به معناي جدا کردن و کندن آمده و چون در قرآن کريم، هر يک از زن و مرد ـ مادامي که رابطه زوجيت بين آنها برقرار است ـ لباس ديگري قلمداد شده‌اند، جدايي آنها از يکديگر به منزله درآوردن لباس و کندن آن است. در بيان روايات و کلام فقيهان و مسلمانان، اين جدايي با شرايط خاصي «خُلع» ناميده شده است. البته در قرآن از اين جدايي با شرايط خاصي به افتدا تعبير شده است اما مفاد آيه‌اي که مستند جواز اين نوع جدايي است، در روايات و به تبع آن در کلام فقيهان «خلع» ناميده شده است.در اصطلاح فقه و حقوق، خلع آن است که زوجه به دليل کراهتي که نسبت به زوج خويش دارد و بيم مخالفت و نافرماني شديد او مي‌رود، با توافق زوج مالي را به او مي‌بخشد تا از قيد زوجيت رها شود.
ارکان طلاق خلع
طلاق خلع مبتني بر دو رکن است:
الف. تنفر و كراهت داشتن زوجه نسبت به زوج خويش، به گونه‌اي که دوام زندگي را براي او يا هر دو مشکل ساخته است و منجر به نافرماني، معصيت و بي‌توجهي به تکاليف شرعي و قانوني و نيز احساسات و عواطف انساني مي‌شود.
ب. دادن مالي از سوي زن به مرد در مقابل انجام طلاق، تا وي را از زوجيت رها سازد؛ به گونه‌اي که (زوج) در زمان عده حق رجوع نداشته باشد.
به مالي که زوجه مي‌بخشد اصطلاحاً فداء يا فديه مي‌گويند و مي‌تواند عين، دين يا منفعت باشد. در خصوص مقدار آن نيز ضابطه مشخصي وجود ندارد و به نحوه توافق طرفين بستگي دارد که در اين صورت ممکن است همان مهريه يا غير آن يا مالي به ارزش کمتر يا بيشتر از مقدار مهريه باشد، همچنين نفقه كه در ذمه شوهر است يا اجرت شير دادن فرزند در مدت معين مي‌تواند فديه قرار گيرد.
پرداخت عوض، شرط تحقق طلاق خلع
در قانون مدني ايران نيز طلاق خلع به همين نحو تعريف شده است، ماده 1146 قانون مدني مقرر مي‌دارد: «طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتي که از شوهر خود دارد، در مقابل مالي که به شوهر مي‌دهد، طلاق بگيرد؛ اعم از اينکه مال مزبور عين مهر يا معادل آن يا بيشتر يا کمتر از مهر باشد.» بنابراين به طور مسلم براي تحقق طلاق خلع، زوجه بايد عوض را پرداخت کند و نيز بايد تنفر و کراهت وجود داشته باشد.
رجوع از بذل
به دليل اينکه طلاق خلع از اقسام طلاق بائن است، پس از تحقق آن مرد نمى‌تواند در زمان عدّه به همسر خود رجوع كند؛ اين در حالي است که زن مى‌تواند به فديه پرداختى به شوهرش در زمان عدّه رجوع كند و آن را پس بگيرد، هرچند مرد ناخشنود باشد. در اين صورت، زوج مى‌تواند به همسرش رجوع كند. در اين ‌كه جواز رجوع زن مشروط به امكان صحّت رجوع مرد است يا نه، اختلاف وجود دارد. بنا بر قول نخست، در صورت عدم امكان رجوع مرد ـ مانند آن‌ كه زن عدّه نداشته يا سه طلاقه باشد ـ رجوع زن نيز صحيح نيست. همچنين در اين‌ كه صحّت رجوع زن مشروط به آگاهى شوهر از آن است يا نه، اختلاف وجود دارد.البته بايد توجه داشت که رجوع به بذل عمل حقوقي يک طرفه‌اي است که به طور صرف به اراده زوجه واقع مي‌شود اما با وجود يک جانبه بودن آن بايد داراي شرايطي باشد: از جمله اينکه زوجه فقط در ايام عده مي‌تواند به فديه رجوع کند و ديگر اينکه زوج بايد در ايام عده از رجوع زوجه به بذل آگاهي يابد تا بتواند به طور متقابل حق خود را اعمال کند.واضح است چنانچه زوج از اين امر (رجوع زوجه به بذل) آگاهي نداشته باشد، رجوع زوجه به بذل باطل خواهد بود. رجوع بايد به گونه‌اي باشد که زوج نيز توانايي رجوع به نکاح را داشته باشد. با رجوع زوجه به بذل، وصف بائن بودن طلاق زائل شده و در اين صورت طلاق رجعي مي‌شود و شوهر مي‌تواند در ايام عده به زوجه رجوع کند.بنابراين در طلاق خلع، اگر زوجه نسبت به بذل رجوع کند، طلاق رجعي مي‌شود و زوج مي‌تواند به زوجه رجوع کند، هر چند زوجه راضي به اين امر نباشد و اگر راضي به رجوع باشد، زوج مي‌تواند رجوع کند، حتي اگر زوجه نسبت به بذل رجوع نکرده باشد. در اين فرض، در واقع زوجه بذل را به زوج هبه غير معوّض کرده، چون راضي شده است که زوج بدون باز پس دادن بذل به او رجوع کند. با رجوع زوج، همان ازدواج قبلي احيا مي‌شود و همان مهريه ثابت خواهد بود. لازم به ذکر است که مهريه جديد، منوط به عقد جديد پس از انقضاي عده است.منبع :روزنامه حمايت 9/10/1393

امضای mahdy30na
[تصویر:  do.php?img=4182]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

POWERED BY MyBB, © 1390-1399 گروه پیروان موعود
پشتیبانی و توسعه SaneCity