نماز بازدارنده از فحشا
زمان کنونی: ۷-۲۵-۱۳۹۷, ۰۲:۲۲ صبح
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ahmade99
آخرین ارسال: amirjans
پاسخ: 5
بازدید: 1891

ارسال پاسخ 
نماز بازدارنده از فحشا
۶-۱۸-۱۳۹۵, ۰۹:۰۹ عصر
ارسال: #1
نماز بازدارنده از فحشا
شیطان و امر به فحشاء
(وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ * إِنَّما یَأْمُرُکُمْ بِالسُّوءِ وَ الْفَحْشاءِ) (۱۷) و پیروى از گام هاى شیطان نکنید، که او براى شما دشمنى آشکار است و او شما را فقط به انواع بدیها و زشتیها دستور مى دهند…
این آیه در مورد بعضى از طوائف عرب است که قسمتى از انواع زراعت و حیوانات خود را بدون دلیل بر خود حرام کرده بودند، (حتى تحریم آن را به خدا نسبت مى دادند) آیات فوق نازل شد و آنها را از این عمل باز داشت.
نماز بازدارنده از فحشاء
إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ؛ نماز انسان را از فحشاء و منکر باز می دارد. (۱۸)؛ نماز انسان را از فحشاء و منکر باز می دارد، چون یاد خدا و بهترین وسیله ى غفلت زدایى است، چون اقامه ى نماز و داشتن رنگ الهى، مانع گرفتن رنگ شیطانى است همانطور که اگر کسى که لباس سفید بپوشد، حاضر نیست در جاى کثیف و آلوده بنشیند. چون نماز، داراى احکام و دستوراتى است که رعایت هر یک از آنها انسان را از بسیارى گناهان باز مى دارد، مثل شرط حلال بودن مکان و لباس نمازگزار که انسان را از تجاوز به حقوق دیگران باز مى دارد و مثل شرط پاک بودن آب وضو، مکان، لباس و بدن نمازگزار که انسان را از آلودگى و بى مبالاتى دور مى کند و مثل شرط اخلاص که انسان را از منکر شرک، ریا و سُمعه باز مى دارد و مثل شرط پوشش مناسب که انسان را از منکر برهنگى و بى حیایى حفظ مى کند. (۱۹)
با این وجود فحشاء عملی شیطانی است که مفهوم گسترده ای دارد و شامل همه گناهان زشتی می شود که غالب مردم از آنها نفرت دارند و نمونه بارز آن گناهان جنسی است که در همه ادیان و فرهنگ ها مذموم و زشت شمرده است و نشانه مؤمنین این است که به از این گناهان خودداری می کنند.
 
 
(وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنَى إنَّهُ کانَ فاحِشَهً وَ ساءَ سَبِیلًا) (۴)؛«و به زنا نزدیک مشوید که آن فحشاست و بد راهى است».
امام محمد باقر علیه السلام درباره این آیه می فرمایند: مَعصیَهً و مَقْتا فإنّ اللّهَ یَمقُتُهُ و یُبغِضُهُ، قالَ: «و ساءَ سَبِیلًا» هُو أشَدُّ الناسِ عَذابا، و الزنا مِن أکبَرِ الکَبائرِ.(۵)
منظور از فاحشه یعنى اینکه، معصیت و نفرت انگیز است؛ زیرا خداوند زنا را دشمن مى دارد و از آن نفرت دارد. فرمود: «و بد راهى است» عذاب زناکار از همه گنهکاران سخت تر است و زنا از بزرگترین گناهان کبیره است».
مؤمنین این گونه عمل می کنند
(وَ الَّذِینَ یَجْتَنِبُونَ کَبائِرَ الْإِثْمِ وَ الْفَواحِشَ) (۶)؛«کسانى که از گناهان بزرگ و از اعمال زشت و قبیح اجتناب مى کنند …»
این جمله عطف است بر جمله” الذین آمنوا” در آیات قبلی که به همراه دو آیه بعدش صفات نیک مؤمنین را مى شمارد.
” کبائر الاثم” عبارت است از گناهان کبیره اى که آثار سوئش بزرگ است، و کلمه “فواحش” جمع “فاحشه” است که به معناى گناه شنیع و بى شرمانه است. (۷)


استفاده از کلمه فحشاء در مورد گناهان دیگر
توجیه گناه توسط اهل فحشاء
(وَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَهً قالُوا وَجَدْنا عَلَیْها آباءَنا وَ اللَّهُ أَمَرَنا بِها) (۸)؛ «هنگامى که عمل زشت و قبیحى را انجام مى دهند، (اگر از دلیل آن سؤال شود، در پاسخ، مى گویند1 این راه و رسمى است که نیاکان خود را بر آن یافته ایم خداوند هم ما را به آن دستور داده است»
مساله تقلید کورکورانه از گذشتگان به همراه تهمت به ساحت مقدس پروردگار دو توجیه ساختگى هستند، که شیطان صفتان برای اعمال خود، از آنها استفاده می کنند. جالب اینکه قرآن در پاسخ آنها اعتنایى به دلیل اول یعنى پیروى کورکورانه از نیاکان نمى کند، گویا آن را بی نیاز از هرگونه جواب مى داند، و تنها به پاسخ دوم قناعت کرده، مى فرماید: (قُلْ إِنَّ اللَّهَ لا یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ)(۹)
” خداوند هرگز به کارهاى زشت و قبیح فرمان نمى دهد” (زیرا حکم او از فرمان عقل جدا نیست دستور به فحشاء طبق صریح آیات قرآن، کار شیطان است (۱۰) نه کار خداوند، خداوند تنها به نیکیها و خوبیها فرمان مى دهد).
منظور ازفحشاء و فاحشه در این آیه
۱٫ بسیارى از مفسران گفته اند اشاره به رسم جمعى از اعراب در زمان جاهلیت است که لخت مادرزاد!” زن و مرد” در اطراف خانه خدا طواف مى کردند، به گمان اینکه در لباسهایى که مرتکب گناه شده اند، شایسته نیست خانه خدا را طواف کنند!
۲٫ در روایات متعددى هست که منظور از فاحشه در اینجا گفتار پیشوایان ظالم و ستمگر است که مردم را به پیروى خود دعوت مى کنند و معتقدند که خدا اطاعت آنها را بر مردم فرض کرده است.
۳٫ بعضى از مفسران مفهوم آیه را یک مفهوم وسیع گرفته اند که هر گونه کار زشت و قبیحى را در بر مى گیرد و با توجه به وسعت مفهوم کلمه” فاحشه” مناسب تر همین است که معنى آیه همان معنى وسیع کلمه باشد و مساله” طواف عریان” و “پیروى از پیشوایان ظلم و ستم” از مصادیق روشن آن محسوب مى گردد و منافاتى هم با روایات ندارد. (۱۱)
برای کسانی که اشاعه فحشاء را دوست دارند
(إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ) (۱۲)؛ «کسانى که دوست دارند زشتیها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است.»
این آیه مربوط به “داستان افک” و عواقب شوم و دردناک شایعه سازى و اتهام ناموسى نسبت به افراد پاک است.
قابل توجه اینکه نمى گوید کسانى که اشاعه فحشاء دهند، بلکه مى گوید” دوست دارند که چنین کارى را انجام دهند” و این نهایت تأکید در این زمینه است.

امضای ahmade99
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط PeYROVaN ، tajhizyar ، alirezak ، rezagh
۶-۲۷-۱۳۹۵, ۰۱:۰۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۲۷-۱۳۹۵ ۰۸:۴۱ عصر، توسط mahdy30na.)
ارسال: #2
Information RE: نماز بازدارنده از فحشا
بسم الله الرحمن الرحیم
ممنون واقعا درست است و نماز انسان را بسیاری از کارهای زشت و زیانبار در امان می دارد

امضای tajhizyar
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۸-۱۲-۱۳۹۵, ۱۱:۳۵ عصر
ارسال: #3
RE: نماز بازدارنده از فحشا
بسم الله الرحمن الرحیم
تشکر از مطلب کاملتون

امضای aminh2
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۸-۲۰-۱۳۹۵, ۰۱:۲۵ صبح
ارسال: #4
RE: نماز بازدارنده از فحشا
بسم الله الرحمن الرحیم
واقعا تاثیر نماز توی بازگشتن از مسیر گناه غیرقابل وصفه، هرکسی باید خودش تجربه اش کنه تا بفهمه

امضای rezagh
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۶-۴-۱۳۹۶, ۰۱:۰۵ عصر
ارسال: #5
RE: نماز بازدارنده از فحشا
بسم الله الرحمن الرحیم

مطلب کاملی بود ممنون

امضای amirjans
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

POWERED BY MyBB, © 1390-1397 گروه پیروان موعود
پشتیبانی و توسعه SaneCity